przewodnictwo-IVBV-Tatry

Polecane propozycje:

Gerlach – Najwyższy szczyt Tatr (2655m n.p.m.) i całych Karpat, położony na Słowacji, w bocznej grani Tatr Wysokich. Masyw Gerlacha składa się z kilku wierzchołków. Najpopularniejsza droga wiedzie Wielicką Próbą z doliny Staroleśnej a powrót Batyżowiecką Próbą. Dla bardziej doświadczonych turystów jest możliwość wejścia drogą Martina tzw. „Martinką” z Polskiego Grzebienia lub drogą Tatarki wyprowadzającą na Przełęcz Tetmajera.

Podstawowe informacje:
Całość trwa około 10 godzin.
Wyjazd z Tatrzańskiej Polanki do Śląskiego Domu (20euro od osoby) około godziny 5:00 -6:00 rano, powrót do Tatrzańskiej Polanki około godziny 14-tej.
Dojazd do Tatrzańskiej Polanki z Zakopanego zajmuje 1,5 godziny następnie transportem słowackim wyjazd do schroniska Śląski Dom 10 euro (Możemy umówić się w Tatrzańskiej Polance lub w schronisku Śląski Dom).
Ze schroniska (1670m n.p.m.) rozpoczynamy wyjście na Gerlach przez tzw. Wielicką Próbę (1980m n.p.m.) wejście na szczyt Gerlacha zajmuje ok 3 1/2 godziny. Zejście przez Batyżowiecką Próbę do tzw. Magistrali, a następnie do schroniska Śląski Dom zajmuje około 3 1/2  godziny.
W gorszych warunkach pogodowych wychodzimy i schodzimy przez Batyżowiecką Próbę.
Zjazd ze schroniska do Tatrzańskiej Polanki.
Powrót do Zakopanego.

Warunki:
Termin: do uzgodnienia – prosimy pisać na pawel.kopta@gmail.com lub  dzwonić pod tel. +48 503 760 021
Koszt:
droga normalna (podejście Wielicką Próbą w warunkach letnich, zejście Batyżowiecką Próbą): 1-2 osoby 2000 zł, 3 osoby 2400 zł.
droga Tatarki (na przełęcz Tetmajera i dalej na szczyt granią – max. 2 osoby), zejście przez Batyżowiecką lub Wielicką Próbę: 2100 zł
droga Martina (od Polskiego Grzebienia – max. 2 osoby) , zejście przez Batyżowiecką  lub Wielicką Próbę:  2400 zł
wejście w warunkach zimowych przez Batyżowiecką Próbę (max. 2 osoby): 2400 zł
Podany koszt zawiera:
Opiekę przewodnika wysokogórskiego z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV.
Korzystanie z całego niezbędnego sprzętu technicznego (kask, uprząż, lina itp.)
W przypadku wyjść gdy występuje zagrożenie lawinowe sprzęt lawinowy (łopata, sonda, detektor)

Poziom trudności:
Trudności wejścia na Gerlach przez Wielicką lub Batyżowiecką Próbę są porównywalne z Orlą Percią w Tatrach Polskich. Jest dość duże nagromadzenie trudności a mniej ubezpieczeń ale każda w miarę sprawna osoba da sobie radę. Ze względu na charakter terenu przez całą drogę poruszamy się związani liną. W ramach przygotowania polecam przejście przynajmniej jednego z odcinków Orlej Perci.

Uwagi:
Uczestnicy muszą mieć odpowiednią odzież i buty podejściowe, górskie lub trekkingowe oraz plecak ok. 30 litrów pojemności – ale w miarę możliwości nie większy 🙂
Podany koszt nie zawiera dojazdu do Śląskiego Domu z Tatrzańskiej Polanki (koszt dojazdu góra-dół w sezonie letnim to 20 euro za osobę).

Lodowy Szczyt – Lodowy Szczyt to trzeci pod względem wysokości szczyt w Koronie Tatr (wys.2628 m n.p.m)> Jest najwyższym szczytem w grani głównej Tatr, bo zarówno Gerlach, jak i Łomnica leżą w graniach bocznych.
Lodowy Szczyt jest silnie rozczłonkowany i opada graniami do Doliny Jaworowej rozdzielając wiszące dolinki: Dolinę Zadnią Jaworową , Dolinę Suchą Jaworową i Dolinę Śnieżną. Południowo-wschodnie ściany masywu górują nad Doliną Małej Zimnej Wody. Masyw oddzielony jest od Małego Lodowego Szczytu Lodową Przełęczą, a od szczytu Baranie Rogi – Śnieżną Przełęczą o wysokości 2341 m n.p.m.
Nazwa szczytu najprawdopodobniej związana jest z polami długo utrzymującego się lodu i śniegu.

Podstawowe informacje:
Całość trwa około 12 godzin.
Dojazd z Zakopanego do Starego Smokowca zajmuje ok 1,5 godz.  Z Zakopanego wyruszamy w kierunku Starego Smokowca, następnie wyjeżdżamy na Hrebieniok i idziemy Doliną Małej Zimnej Wody do Chaty Teryego (ok. 2 godz.) następnie Doliną Pięciu Stawów Spiskich w kierunku Śnieżnego Szczytu i przez Lodowy Zwornik i słynnego konia granią na szczyt Lodowego  (ok. 3 godz) . Schodzimy tą samą drogą i wracamy do Zakopanego.

Termin: do uzgodnienia

kontakt: pawel.kopta@gmail.com ; tel. +48 503760021

Koszt: 1 – 2 osoby 2200 zł

Podany koszt zawiera:
opiekę przewodnika wysokogórskiego z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV
Korzystanie z całego niezbędnego sprzętu technicznego (kask, uprząż, lina itp.) ew. sprzętu lawinowego.

Uwagi:
Uczestnicy muszą mieć odpowiednią odzież i buty górskie lub trekkingowe oraz plecak.
Podany koszt zakłada zabranie przewodnika z Zakopanego samochodem uczestników.
Podany koszt nie zawiera zezwolenia na wjazd zamkniętą drogą na Hrebieniok.

Mnich  – szczyt o wysokości 2068 m w polskich Tatrach Wysokich, w Dolinie Rybiego Potoku, powyżej południowo-zachodniego brzegu Morskiego Oka, znad którego wyrasta 675-metrowej wysokości sylwetką. Obok Mięguszowieckich Szczytów stanowi drugi charakterystyczny element otoczenia tego jeziora.
Słynna północno-wschodnia ściana turni, którą prowadzą jedne z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Tatrach, opada prawie pionowo 260 m. Najłatwiejsza (choć też wspinaczkowa) droga „przez płytę” wiedzie od zachodu.
Podstawowe Informacje:
Plan wycieczki – start z Zakopanego (około 6:00 ). dojazd na parking przy polanie Włosienica (1,5 km od schroniska w Morskim Oku), podejście na Plecy Mnichowe i Wyżnią Mnichową Przełączkę. Tam wkładamy uprzęże i wiążemy  się lina aby z asekuracją wspiąć się na Górne Półki. Z których pokonujemy  kopułę szczytową, gdzie napotykamy największe trudności i ekspozycję.  Na szczycie jest niewiele miejsca, ale wystarcza go na kilka osób i zrobienie zdjęcia. Zejście wiąże się z emocjami, bo ze szczyt na Górne Półki i z Górnych Półek na Wyżnią Mnichową przełączkę zjeżdżamy na linie, tzn. przewodnik opuszcza uczestników wycieczki i później sam do nich zjeżdża.
Trudności wejścia na Mnicha są wyższe, niż jakichkolwiek znakowanych szlaków a Tatrach, ale jest ich niewiele, więc nie ma presji czasu i cała wycieczka doskonale sprawdza się jako pierwsza poza szlakowa eskapada.

WARUNKI
Termin: do uzgodnienia
kontakt: pawel.kopta@gmail.com ; tel. +48 503760021
Koszt:  1-2 osoby – 1600 zł
Podany koszt zawiera:
Opiekę przewodnika wysokogórskiego z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV.
Korzystanie z  całego niezbędnego sprzętu technicznego (kask, uprząż, lina itp.). ew. sprzętu lawinowego
Podany koszt nie zawiera kosztu zezwolenia na wjazd zamkniętą drogą do Polany Włosienica.

Uwagi:
Uczestnicy muszą mieć odpowiednią odzież i buty górskie lub trekkingowe oraz plecak.