Obozy wspinaczkowe

Obozy wspinaczkowe w skałkach Grecji i Hiszpanii.

W  sezonie jesienno-wiosennym i zimowym organizujemy obozy wspinaczkowe w Grecji  w Leonidio i na Kalymnos, w Hiszpanii– w El Chorro, gdzie ciepły klimat pozwala na wspinaczkę skalną  przez cały rok w cieple i słońcu.

Są to wyjazdy dla osób już wspinających się. Oferujemy 6 lub 7 dni dni pobytu na miejscu ze wspinaniem dla osób, które są np. po kursie skałkowym i chcą uzupełnić, przypomnieć sobie zdobyte umiejętności albo nie mają partnera i chcą się wspinać w grupie pod okiem instruktora, również mogą zgłosić się osoby, które wspinały się do tej pory tylko na sztucznej ścianie w sekcji wspinaczkowej(wymagana jest umiejętność prowadzenie dróg i asekuracji partnera). Przebieg zajęć zależy od potrzeb i możliwości uczestników, może być rekreacyjny ale też może być sportowy, nastawiony na podnoszenie poziomu wspinania.

Zarówno Leonidio, Kalymnos jak i El Chorro są to jedne z najlepszych miejsc do wspinania w Europie, z ogromną ilością fantastycznej jakości dróg wspinaczkowych świetnie ubezpieczonych ringami czyli przystosowanych do wspinaczki sportowej. Kalymnos to wyspa, gdzie niektóre grupy skalne położone są tuż nad morzem, Leonidio leży też blisko morza. Daje to możliwość odpoczynku nad morzem na  plaży po wspinaniu.

Obozy wspinaczkowe są 8 (9) dniowe: obejmują 2 dni podróży i  6 (7) dni pobytu na miejscu przeznaczone na wspinanie.

lokalizacja termin 2022/23 cena podstawowa/zł
Grecja Kalymnos listopad/grudzień 1400

cena, zniżki grupowe i dla osób po kursie skałkowym w Adur

Cena podstawowa: 1400 zł(6 dni) (1600 zł-(7 dni) (opieka instruktora, organizacja wyjazdu, sprzęt, ubezpieczenie NNW do 10 tys.zł)

Zniżki za zgłoszenia grupowe:
grupa 6 osobowa- po 300 zł dla każdej osoby
grupa 5 osobowa- po 200zł dla każdej osoby
grupa 4 osobowa-po 100zł dla każdej osoby

Zniżki dla osób, które wcześniej zrobiły w Adur kurs skałkowy; 100zł

Uwaga! zniżki nie sumują się, można wziąć 1 zniżkę

Przebieg obozu

Wyjazd na zagraniczny obóz wspinaczkowy zawiera się w 8 dniach (9 dniach).

Pierwszy dzień poświęcony na dojazd i ulokowanie się w miejscu noclegowym, zapoznanie się logistyczne ze specyfiką miejsca; gdzie są skały, sklepy, omówienie harmonogramu dnia.

Następne 6 (7) dni poświęcone jest na wspinanie, dla niektórych osób np. w połowie będzie potrzebny odpoczynek (np.plaża i morze).

Pierwszego dnia wspinaczkowego  przeprowadzamy unifikację dla uczestników, jeśli ktoś ma jakieś braki np. z asekuracją, z prowadzeniem dróg to trzeba to uzupełnić tak, żeby każdy mógł bezpiecznie asekurować partnera i wspinać się z asekuracja dolną.

Następne dni to zapoznanie  się z  umiejętnościami uczestników i przede wszystkim z oczekiwaniami(np. zrobienie trudniejszej drogi, wspinaczka na wielowyciągu, oswojenie się ze stresem związanym z odpadaniem, poprawienie techniki wspinania itd), takie problemy staramy się rozwiązywać traktując każdego uczestnika indywidualnie.

W proponowanych przez nas rejonach  jest dużo  dróg   o trudnościach  IV- VI,  idealnych dla osoby, która na kursie robiła np. drogi czwórkowe i chce zrobić piątkę albo szóstkę (6a )albo chce podnieść swój poziom jeszcze wyżej. Grecka czy hiszpańska skała ma świetne tarcie, pomaga to w nauce wykorzystywania stopni i dobrej pracy nóg. Wspinanie w grupie wyzwala motywację i pobudza do rywalizacji, jest bardzo efektywne. 

Po dniach pobytu na miejscu ostatni dzień przeznaczony jest na powrót.

W grupie z 1 instruktorem może być max 6 osób

Leonidio – położony na półwyspie Peloponezie to największy obok Kalymnos rejon wspinaczki skalnej na obszarze Grecji.

Intensywnie eksplorowany przez ostatnich kilka lat przez wspinaczy europejskich zasługuje w tej chwili na miano jednego z najlepszych europejskich rejonów do wspinania skałkowego. Ciepły klimat pozwala się tu wspinać w warunkach letnich przez jesień, zimę i wiosnę. Skały ciągną się na przestrzeni kilkunastu km nad miastem Leonidio. Większość to drogi jednowyciągowe ale są również wielowyciągi(do 200m). W Leonidio jest super skała, ze świetnym tarciem, dużo dróg o trudnościach V, VI, bardzo dobre miejsce do podnoszenia swojego poziomu wspinaczkowego. Najlepszy sezon do wspinania to okres od marca do czerwca a potem od września do grudnia, W Leonidio jest wtedy mnóstwo wspinaczy w całego świata.

Blisko jest  morze z możliwością użytkowania plaż. W miasteczku są sklepy, również wspinaczkowe, knajpy. Noclegi można załatwić w kwaterach(studia, apartamenty), ale jest też camping położony nad samym morzem w gaju pomarańczowym.

obóz wspinaczkowy w Leonidio-dojazd, nocleg, koszty

Dojazd: dotarcie do Leonidio nie jest skomplikowane: z Polski (Katowice, Warszawa) kursują bezpośrednie samoloty do Aten,  jeżeli uczestnicy lecą z różnych portów lotniczych to spotykamy się o dogodnej dla wszystkich godzinie na lotnisku w Atenach i stamtąd jedziemy razem   wynajętym samochodem  do Leonidio (ok. 3,5 godz.jazdy-Leonidio jest ok.200km na płd. od Aten na półwyspie Peloponez). Samochód jest też potrzebny na miejscu do dojazdu w różne sektory skałkowe.
Noclegi:  można tu wynająć studia, apartamenty lub całe domki w mieście lub okolicy, jest też camping położony nad morzem(trzeba mieć własny namiot, śpiwór, karimat, naczynia do gotowania)
W mieście są restauracje, sklepy spożywcze, wspinaczkowe, duży wybór, można też gotować w kwaterze, gdzie zawsze jest kuchnia i komplet urządzeń do gotowania.
Koszty wyjazdu;
obóz: 1400zł (1600zl-7 dni), cena obejmuje: opieka instruktoraszkolenie, sprzęt wspinaczkowy, ubezpieczenie NNW (na kwotę 10 000 tys.zł), organizację wyjazdu(rezerwacja noclegu,  wynajmu samochodu,  biletów lotniczych).
Koszty własne: przelot, nocleg, koszt wynajmu samochodu, wyżywienie
Przelot: do Aten i z powrotem od 600-800 zł (ceny są ruchome, często są promocje). Jeśli uczestnicy lecą z portu lotniczego w Polsce to każdy dostaje część sprzętu wspinaczkowego do przewiezienia samolotem. W przypadku kiedy uczestnicy lecą np. z zagranicy tylko z bagażem podręcznym a nie mają ze sobą sprzętu wspinaczkowego, muszą dopłacić ok.200zł (za dodatkowy nadbagaż, który musi wykupić instruktor).
Noclegi:
studio-  od 13 Eu od osoby za dobę, camping ok.8 eu od osoby
koszty przejazdów w Grecji:  ok. 800 zł( wynajem samochodu, ubezpieczenie samochodu, paliwo, autostrady) do podziału między uczestników

El Chorro jest to najpiękniejszy rejon wspinaczkowy Andaluzji, na południu Hiszpanii, jesienna i zimowa mekka wspinaczy z całej Europy. Położone jest w górskim wapiennym masywie Ardales, niedaleko Malagi. Krajobraz jest górski z niezwykle malowniczym kanionem, niektóre ściany sięgają do ponad 200m.

Jest to rejon odpowiedni zarówno dla wspinaczy początkujących jak i zaawansowanych z powodu ogromnej różnorodności skał. Andaluzyjska wapienna skała jest bogato urzeźbiona i lita. Nauka wspinania w El Chorro daje wiele satysfakcji; skała jest świetnie urzeźbiona i ma suer tarcie, wspinanie odbywa się w pięknym plenerze.

Oprócz zalet wspinaczkowych rejon jest niezwykle ciekawy widokowo, turystycznie. Poprowadzony przepaścisty ubezpieczony szlak  w kanionie – Droga Królewska jest wielką atrakcją dla turystów. Również niedawno poprowadzona via ferrata przyciąga wykwalifikowanych turystów.
Ciepły klimat pozwala na wspinaczkę przez cały rok.

Jesienią, zimą i wczesną wiosną do El Chorro ściągają wspinacze z całego świata w poszukiwaniu wspinaczki w pięknej skale i słońcu. Wioska El Chorro położona jest ok. 40km od Malagi, najwygodniejszy dojazd na miejsce z lotniska z Malagi to wynajęcie samochodu, który zresztą przydaje się na miejscu do dojazdu w bardziej oddalone rejony wspinaczkowe.

Obóz wspinaczkowy w El Chorro-noclegi, dojazd, koszty wyjazdu

Noclegi: w El Chorro jest kilka kompleksów turystycznych(schronisko, bungalowy, camping) przystosowanych do potrzeb  wspinaczy, na potrzeby grupy kursowej najwygodniejsza opcja to wynajęcie domku, bungalowa(kuchnia z living roomem, sypialnie, łazienka), jest tez opcja wynajęcia studia w Alorze, najbliższym mieście od Chorro. Można też spać w schronisku w El Chorro sali zbiorowej  albo (najtańsza opcja) pod namiotem na polu biwakowym(z możliwością korzystania z sanitariatów schroniskowych)

Dojazd: samolot bezpośredni do Malagi(z Krakowa albo Warszawy). W przypadku gdy nie leci razem cała grupa z jednego portu lotniczego np. ktoś leci z zagranicy to umawiamy się na spotkanie w Maladze na lotnisku o dogodnej dla wszystkich godzinie, następnie wynajętym samochodem ekipa z instruktorem jedzie do El Chorro(ok.40 km). Na miejscu też trzeba korzystać z samochodu: dojazd z kwatery w skałki albo do sklepu.

Zakupy: na miejscu jest tylko mały sklepik z podstawowymi artykułami spożywczymi, na większe zakupy można jechać do Alory (11km), gdzie jest supermarket, natomiast są w El Chorro knajpy, gdzie można zjeść obiad albo można sobie samemu gotować w schronisku(kuchnia jest zaopatrzona we wszystkie potrzebne urządzenia)

Koszty wyjazdu;
kurs: 1400zł, cena obejmuje: szkolenie, sprzęt wspinaczkowy, ubezpieczenie NNW (na kwotę 10 000 tys.zł), organizację wyjazdu(rezerwacja noclegu,  wynajmu samochodu,  biletów lotniczych).
Koszty własne: przelot, nocleg, koszt wynajmu samochodu, wyżywienie
Przelot: do Malagi i z powrotem od 600zł-800 zł (ceny są ruchome, często są promocje). Jeśli uczestnicy lecą z portu lotniczego w Polsce to każdy dostaje część sprzętu wspinaczkowego do przewiezienia samolotem. W przypadku kiedy uczestnicy lecą np. z zagranicy tylko z bagażem podręcznym a nie mają ze sobą sprzętu wspinaczkowego, muszą dopłacić ok.200zł (za dodatkowy nadbagaż, który musi wykupić instruktor).
Noclegi:
schronisko (bunkhouse)-14 Eu od osoby za dobę,
domek w Chorro- od 20 Eu na osobę(bungalow), studio w Alorze- od 12 eu na osobe
nocleg pod namiotem 9 eu (przy schronisku)-trzeba mieć własny namiot, korzysta się z kuchni i sanitariatów schroniskowych
koszty przejazdów na miejscu:  ok. 800zł( wynajem samochodu, ubezpieczenie samochodu, paliwo) do podziału między uczestników, dokładny koszt jest uzależniony od aktualnego  kursu eu, kosztu paliwa i wynajmu auta

Kalymnos to ogromny rejon skałkowy (ponad 2000 dróg wspinaczkowych sportowych-obitych komfortowo spitami) na greckiej wyspie Kalymnos (blisko wyspy Kos) na Morzu Egejskim. W tej chwili jest jeden z największych i najbardziej atrakcyjnych rejonów wspinaczkowych  europejskich.

Śródziemnomorski klimat umożliwia wspinaczkę w cieple i słońcu  od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wspaniałe urzeźbienie skały wapiennej (formy naciekowe-sople, kolumny, grzyby skalne), formy skalne (groty, przewieszenia) i ogromna ilość skały uczyniły ten rejon  w  ostatnich latach jednym z najchętniej odwiedzanych przez wspinaczy miejsc świata.

Baza noclegowa jest w miasteczku Masouri, położonym nad samym morzem, można w przerwie od wspinania zażywać kąpieli morskich i słonecznych. W miasteczku jest mnóstwo sklepów, pensjonów, hoteli, restauracji, kafejek. Z Masouri podchodzi się pod ściany od pół godziny do 40 min. na piechotę a w dalsze rejony można dojechać skuterem (bardzo popularna jest tam wśród wspinaczy opcja wypożyczania skuterków) albo wypożyczonym samochodem. Na Kalymnos dolatujemy samolotem na Kos,  stamtąd promem na wyspę Kalymnos.

Obóz wspinaczkowy w Kalymnos-dojazd, nocleg, koszty wyjazdu

Dojazd, transport na miejscu: samolot bezpośredni albo z przesiadką (w Atenach) z Polski(W-wa, Kraków, Katowice) na wyspę Kos, a stamtąd promem do portu Pothia na Kalymnos.  Jeżeli uczestnicy lecą z różnych portów lotniczych to spotykamy się o dogodnej dla wszystkich godzinie albo na lotnisku na Kos albo już na Kalymnos. Z portu na Kalymnos można się przedostać na miejsce(Masouri) autobusem, taxi albo wynająć samochód na okres obozu(wynajęcie samochodu jest opcjonalne, nie jest niezbędne, jeżeli wspinanie będzie się odbywać niedaleko miasteczka, wspinanie w dalszych sektorach oddalonych od kwatery o klika czy kilkanaście km wymaga użycia pojazdu). Bardzo popularne są skutery (2 osobowe), które można wypożyczyć na miejscu i dojeżdżać nimi w odległe rejony (osoba prowadząca skuter musi mieć prawo jazdy)
Noclegi: jest duży wybór kwater, popularne są tu studia 2 do 4 osobowe(pokój z aneksem kuchennym, łazienka, taras)
W mieście są restauracje, sklepy spożywcze, wspinaczkowe, duży wybór, można też gotować w kwaterze, gdzie zawsze jest kuchnia i komplet urządzeń do gotowania.
Koszty wyjazdu;
obóz: 1400 zł: opieka instruktoraszkolenie, sprzęt wspinaczkowy, ubezpieczenie NNW (na kwotę 10 000 tys.zł), organizacja wyjazdu(rezerwacja noclegu,  wynajmu samochodu,  biletów lotniczych).
Koszty własne: przejazd, nocleg, koszt wynajmu samochodu, wyżywienie
Dojazd: przelot, prom, taxi (w obie strony) od 1200 zł. W przypadku kiedy uczestnicy lecą z innych portów lotniczych niż instruktor np. z zagranicy i  tylko z bagażem podręcznym a nie mają ze sobą swojego sprzętu wspinaczkowego, muszą dopłacić ok.200zł(za dodatkowy nadbagaż, który musi wykupić instruktor).
Noclegi:
studio:  od 10-12 Eu od osoby za dobę
wypożyczenie samochodu i paliwo(opcjonalnie): od 600-800zł( wynajem samochodu, ubezpieczenie samochodu, paliwo) do podziału między uczestników, wynajęcie skutera ok.12 eu dziennie(skuter jest na 2 osoby)

Warunki zgłoszenia, rezerwacje miejsc na obozy w El Chorro, Leonidio i Kalymnos

Zgłoszenia
Zapisujemy się na dany termin przez zgłoszenie mailowe i dokonanie opłaty rezerwacyjnej (bezzwrotnej) 500 zł
Dopiero w momencie wpłaty możemy zająć się rezerwacją noclegu i przelotu
Najkorzystniej finansowo jest zgłosić się wcześnie (np. na 2 miesiące przed terminem), ceny biletów lotniczych są wtedy niższe.
W przypadku rezygnacji z danego terminu wpłacony wpłacona opłata rezerwacyjna może być przesunięta na inny termin (jeśli zostanie zmiana terminu zgłoszona jest na min. 3 tygodnie przed kursem i jest uzasadniona np. udokumentowaną chorobą), w przypadku całkowitej rezygnacji  przepada.

W tytule przelewu wpisać; imię i nazwisko, rodzaj kursu, termin

Konto bankowe do wpłat:
nr rachunku: 96 1140 2004 0000 3102 4774 3085
Adur Agencja Górska
Monika Niedbalska-Kopta
dla przelewu z zagranicy:
BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
IBAN: PL 96 1140 2004 0000 3102 4774 3085

Ubezpieczenia:
Każdy uczestnik kursu musi mieć ubezpieczenie zdrowotne (NFZ lub europejskie dla osób mieszkających poza granicami Polski)
Osoby, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ powinny wykupić dodatkowo ubezpieczenie od kosztów leczenia w razie wypadku (KL). Kursy zagraniczne odbywają się na terenach Unii Europejskiej, także karta EKUZ wydana przez polskie NFZ uprawnia do leczenia na miejscu
Ważny dowód osobisty albo paszport
Wiek;
Na obozy skałkowe zagraniczne przyjmujemy osoby niepełnoletnie (16-18 lat) tylko w towarzystwie opiekuna.
Uczestnictwo osoby nieletniej wymaga pisemnej zgody obojga opiekunów prawnych
Osoby pełnoletnie: bez ograniczeń wiekowych
Wymogi zdrowotne:
Do obozu może przystąpić osoba zdrowa, bez poważnych schorzeń typu: choroby serca, padaczka, choroby psychiczne.
Niektóre schorzenia jak cukrzyca, czy przebyte kontuzje (np. kręgosłupa) wymagają zgłoszenia instruktorowi.
Osoby niepełnoletnie muszą mieć badania lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań do uprawiania sportu
Osoby pełnoletnie (o ile nie chcą zrobić sobie przed kursem badań) muszą podpisać oświadczenie o dobrym stanie zdrowia
Każdy, kto przystępuje do kursu skałkowego powinien mieć dobrą kondycję psychofizyczną i brak lęku wysokości

Co zabrać na wyjazd?

Ważny paszport albo dowód osobisty
Waluta danego kraju EU (Hiszpania, Grecja), Kuny (Chorwacja) do opłaty noclegów, jedzenia na miejscu, można też korzystać z bankomatów ale nie zawsze są na miejscu.
Ważna karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ lub  polisa KL, uprawniająca do leczenia w danym kraju
Osoba niepełnoletnia(16-18 lat) musi mieć zaświadczenie od lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do uprawiania sportu
Ekwipunek do zabrania na wyjazd;
Wygodne ubranie dostosowane do temperatur i przewidywanych  warunków pogodowych w rejonie, dokąd jedziemy(ale nie zapominać o ciepłym polarze i kurtce przeciwdeszczowej.
Plecak do noszenia sprzętu wspinaczkowego(25-30 litrów, może być 40 litrów)
Buty podejściowe typu adidasy, mogą być też dodatkowo sandały, jeśli ktoś posiada buty wspinaczkowe to należy je zabrać
Można zabrać swój śpiwór.
Jeśli ktoś decyduje się na nocleg pod namiotem (Leonidio, El Chorro) to musi zabrać śpiwór, karimat, namiot
Nie zabierać naczyń ani garnków, na miejscu są wyposażone kuchnie
Każdy uczestnik musi zabrać do bagażu samolotowego część sprzętu wspinaczkowego dostarczonego przez instruktora do przewiezienia samolotem. W przypadku kiedy uczestnicy lecą np. z zagranicy tylko z bagażem podręcznym a nie mają ze sobą sprzętu wspinaczkowego, muszą dopłacić ok. 100zł (za dodatkowy nadbagaż, który musi wykupić instruktor).

Co zapewniamy uczestnikom?

komplet atestowanego sprzętu wspinaczkowego (również buty wspinaczkowe),
materiały szkoleniowe: przewodniki, podręczniki
ubezpieczenie NNW (do kwoty 10 tys.zł)
zniżki za zgłoszenia grupowe i dla osób po  kursie skałkowym w Adur
organizacja noclegów(rezerwacja miejsc)
organizacja przejazdu:  możemy zakupić internetowy bilet samolotowy (jeśli ktoś sam nie może tego zrobić) albo podać namiary na konkretny lot, rezerwacja wynajmu samochodu potrzebnego na miejscu
kadra; instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu
zdjęcia w formie elektronicznej