Kurs taternicki letni

Kurs taternicki  letni 14 dniowy  realizuje program Polskiego Związku Alpinizmu, obejmuje 10 wyjść w góry (9 dni wspinaczkowych+ 1 dzień autoratownictwa). Kurs  taternicki daje możliwość otrzymania Karty Taternika (wewnętrznego dokumentu PZA). Prowadzimy kursy głównie w Tatrach, ale również  kursy w połowie  w Tatrach i w połowie w europejskim rejonie (Dolomity, Alpy Austriackie, Paklenica)

Szkolenia te są przeznaczone dla osób zainteresowanych wspinaczką górską w warunkach letnich. Przygotowują do samodzielnego i bezpiecznego wspinania w górach; Tatrach, Dolomitach, Alpach latem (w rejonach nie lodowcowych). Kurs taternicki  może być przeprowadzony w ciągu -14 dni albo podzielony na 2 części (w 2 różnych terminach)

 

Przebieg kursu: dwa dwójkowe zespoły lub jeden zespół trójkowy pokonują drogi wielowyciągowe o różnych stopniach trudności i długości (od łatwych i krótkich do trudniejszych i dłuższych).
W trakcie wspinaczki kursanci uczą się działania w dużej ścianie: asekuracji, orientacji w terenie, współdziałania w zespole wspinaczkowym, sprawnego wycofu ze ściany.
1 dzień poświęcony jest na autoratownictwo (w terenie)
Wspinaczki powinny się odbyć przynajmniej w 2 rejonach (2 różne doliny)

Zajęcia w terenie są uzupełniane teorią(topografia głównie z terenu działania kursu, taktyka, niebezpieczeństwa górskie, sprzęt wspinaczkowy i asekuracja, autoratownictwo).
W grupie  mogą być 3 lub 2 osoby z instruktorem

Oprócz tradycyjnego kursu 2 tygodniowego mamy szkolenia wspinaczki wielowyciągowej 1 tygodniowe przygotowujące do samodzielnego wspinania ścianowego, prowadzimy je w Paklenicy i Holenthalu szczegóły  można znaleźć w zakładce https://szkolawspinania-adur.pl/kursy/kursy-wspinaczki-wielowyciagowej/

Na kurs może zgłosić się osoba od 18 roku życia po ukończonym kursie skałkowym pełnym 6 dniowym albo po kursie 4 dniowym na własnej asekuracji

Program kursu

Program  kursu taternickiego 14 dniowego opartego na programie szkoleniowym Polskiego Związku Alpinizmu:

Zajęcia praktyczne: powtórzenie i unifikacja wiedzy uzyskanej na kursie skałkowym odnośnie węzłów, sprzętu, asekuracji partnera (asekuracja z górnego i dolnego stanowiska.

Asekuracja własna z friendów, kości, wbijanie haków, zakładanie własnych stanowisk, użycie liny dwużyłowej

Korzystanie z literatury, sporządzanie opisów dróg, szkiców, mapek, planów taktycznych.

Wspinaczki: wymagane jest minimum 10 dni zajęć terenowych (w tym 9 dni wspinaczkowych+ 1 dzień autoratownictwa),
w czasie których zrealizowane mają być następujące punkty programu:
droga prowadząca granią – w tym fragmenty z asekuracją lotną;
droga prowadząca kominem;
droga prowadząca ścianą;
schodzenie drogą wspinaczkową;
minimum 3 drogi co najmniej 10 wyciągowe;
drogi o trudnościach IV w skali UIAA oraz sprawne prowadzenie przez każdego z kursantów wyciągów o trudnościach co najmniej III w skali UIAA; w miarę możliwości zalecane drogi o wyższej klasie trudności;
wycofywanie się ze ściany serią zjazdów
wspinaczka na szczyt leżący poza otoczeniem doliny, w której odbywa się zasadnicza część szkolenia
wspinaczki z zastosowaniem liny dwużyłowej;

Podstawy autoratownictwa:

wychodzenie po linie, poręczowanie,  autoratownictwo w wypadkach związanych z odpadnięciem – nawiązanie kontaktu z poszkodowanym, metody uwalniania się asekurującego od ciężaru wiszącego partnera (przeniesienie ciężaru na stanowisko), sposoby dotarcia do poszkodowanego, metody opuszczania i zjazdu z rannym (w tym opuszczanie na związanych linach) oraz metody podciągania(metoda U flaszencug albo przeciwwaga);

Zajęcia praktyczne uzupełniane są teorią: sprzęt i wyposażenie wspinacza, asekuracja(teoria asekuracji, stanowiska, prowadzenie wyciągu..), taktyka(planowanie, przygotowanie, wybór celów..)niebezpieczeństwa gór, topografia(nawigacja, korzystanie z przewodników, omówienie rejonów wspinaczkowych w Tatrach), etyka i ochrona przyrody w górach(opcjonalnie)


Kursy 2 tygodniowe

lokalizacja termin/sezon 2024 cena/zł
Tatry- 1 miejsce 01-14.07 5200

Koszty, zniżki grupowe

Koszt kursu  5200 zł obejmuje: szkolenie+ wypożyczenie sprzętu, ubezpieczenie NNW(do 10 tys. zł)

Koszty własne:  noclegi, dojazd, wyżywienie.

Zniżka dla każdej osoby przy zgłoszeniu grupowym 3 osób: 200zł

Zniżka dla osób po kursie skałkowym w Adur: 200zł

Uwaga! zniżki nie sumują się, można wziąć tylko 1 zniżkę

 

Kurs taternicki w Tatrach; pierwszy tydzień kursu odbywa się na ogół na Hali Gąsienicowej. Wspinamy się na takich ścianach jak Zadni Granat i Skrajny Granat, Kościelec i Zadni Kościelec, Świnica. Z Hali Gąsienicowej chodzi się również do Doliny Pięciu Stawów na Zamarłą Turnię i na płd.ścianę Koziego Wierchu. Na Hali są drogi odpowiednie na początek kursu takie jak Środkowe Żebro Skrajnego Granata, Grań Kościelców, czy Setka na wsch. Kościelca, o trudnościach III-IV, a dobrą asekuracją. Po zdobyciu pierwszych doświadczeń wspinamy się na trudniejszych  drogach jak Filar Staszla na Zadnim Granacie, Motyka na Zamarłej czy droga Stanisławskiego albo Byczkowskiego na zach. ścianie Kościelca(drogi o trudnościach V). Następnie zespół przenosi się w rejon   Morskiego Oka. Tu wspinaczki odbywają się na takich ścianach jak Mnich, Mięguszowiecki  Szczyt, Żabi Mnich, Niżnie Rysy, Czołówka Mięgusza. W Moku  drogi są bardziej wymagające, z dłuższymi podejściami. W zależności od możliwości grupy może być to Grań Mięguszy, Droga Surdela na wsch. Mięgusza, Kant Klasyczny na Mnichu czy Skłodowski na Kopie Spadowej. Z Morskiego oka można zrobić wypad w Tatry Słowackie np. do Dol.Mięguszowieckiej, są tam takie ściany jak Płd.Wołowa, Oszarpańce czy Osterwa z drogami odpowiednimi na kurs.

 

Przyjazd i dojście, noclegi

Przyjazd i dojście, noclegi Na kurs taternicki należy przyjechać w przeddzień daty rozpoczęcia kursu (po południu) na Halę Gąsienicową albo w dniu rozpoczęcia kursu rano (miejsce spotkania z instruktorem-Betlejemka). Dojście na Halę; z Zakopanego (sprzed dworca PKS) autobusem do Kuźnic, w przypadku dojazdu samochodem -zostawiamy auto na perkingu niedaleko Ronda Kuźnickiego i z Ronda autobusem do Kuźnic. Z Kuźnic szlakiem (przez Boczań lub Jaworzynkę) na Halę (1,5 godz.) Do Morskiego Oka jedziemy samochodem z instruktorem(do Włosienicy)

Noclegi: na Hali Gąsienicowej noclegi mamy w Betlejemce(schronisko PZA niedaleko Murowańca), w Morskim Oku na taborisku Szałasiska koło Włosienicy(pod namiotami)

Kurs w Holenthalu(Alpy Austriackie)

Połowa naszego  2 tygodniowego kursu taternickiego może być przeprowadzona w Holenthalu. Jest to wapienny rejon położony ok. 600 km od Krakowa (wysokość szczytów npm 1500-2000m) jest bardzo atrakcyjny do celów szkoleniowych; spotkamy tu drogi wspinaczkowe od 100 aż do 500 m długości w dobrze urzeźbionej skale, z dobrą asekuracją, na ogół są krótkie krótkie podejścia pod ścianę. Wyjazd do Holenthalu jest  dobra opcją np. w sytuacji kiedy np. w Tatrach jest kiepska pogoda i nie można się wspinać  a w Holenthalu jest z pogodą lepiej, poza tym poznajemy tu specyfikę wapiennej skały, odmiennej od tatrzańskiego granitu(jeśli chodzi o formacje i asekurację)-szczególnie przydatne będzie to dla osób, które w przyszłości chciały by wspinać się w Dolomitach wapiennych.

Dojazd, noclegi, koszty wyjazdu

Noclegi:
Camping (Rax Camp) albo schronisko lub Guest House (pensjon).W przypadku noclegu na campingu trzeba mieć własny namiot, śpiwór, naczynia do gotowania

Dojazd:
Samochodem z instruktorem, podróż trwa ok. 8 godzin, z Krakowa jest to ok.600km
Koszty wyjazdu:
podróż: przejazd samochodem z instruktorem, paliwo w obie strony ok. 600 zł dzielone na uczestników wyjazdu
noclegi: camping (Rax Camp)-ok.8-10eu od osoby od osoby,  schronisko, pensjon-  od 15 eu dziennie od osoby
ubezpieczenie KL z klauzulą uprawiania alpinizmu ważne w  okresie wyjazdu-ok. 10zł dziennie

Kurs w Paklenicy (Chorwacja)

Drugą opcją przeprowadzenia połowy 2 tygodniowego kursu taternickiego poza Tatrami jest Paklenica. Narodowy Park Paklenica w Chorwacji- to skalny wapienny rejon zarówno z drogami skałkowymi, sportowymi jak i ścianami do 300m z drogami wielowyciągowymi również z własną asekuracją. Jest to świetny poligon do nauki wspinaczki wielowyciągowej (skała jest lita, drogi są bezpieczne, krótkie podejścia pod ścianę). Jest to też dobra alternatywa w momencie kiedy w takich rejonach górskich jak Tatry czy Alpy jest fatalna pogoda, tu można liczyć w sezonie wiosenno-letnim i jesiennym na pewną aurę(latem w lipcu czy sierpniu może być nawet za ciepło). Jest tu ogromny wybór dróg, od krótkich ok.100m odpowiednich na początek kursu do dróg wymagających, kondycyjnych na ścianach 300 metrowych. Rejon jest położony blisko morza, nie ma tu elementów  specyficznych dla gór czyli dużej wysokości nad poziom morza i związanego z tym ostrego klimatu, załamań pogody, natomiast wspinanie jest bardzo satysfakcjonujące ze względu na jakość skały i piękne plenery.

Dojazd, noclegi, koszty wyjazdu

Dojazd:

Samochodem z instruktorem- podróż trwa (1050km z Krakowa) ok. 12 -14 godz.- wyjazd rano z Krakowa albo z Zakopanego

Noclegi:

Baza noclegowa w miasteczku Starigard-Paklenica, jest to miejscowość nadmorska z plażami, świetne miejsce do odpoczynku i relaksu po wspinaczce. Noclegi w miasteczku na campingu albo w pensjonie. Z miasteczka jeździ się codziennie samochodem (kilka km) do Parku Paklenica

Koszty wyjazdu:

dojazd samochodem z instruktorem – paliwo+autostrady-ok. 500zl na osobę (dokładny koszt przejazdu jest uzależniony od ilości osób, kursu euro, ceny paliwa)
noclegi w miasteczku Starigard:  camping (8-9 eu od osoby dziennie) albo pensjon (apartament/studio)-od 12-15 eu od  osoby dziennie)
wstęp do parku Paklenica -ok. 4 eu dziennie
wyżywienie– we własnym zakresie-na miejscu liczne sklepy spożywcze, restauracje
ubezpieczenie KL z klauzulą uprawiania alpinizmu- ok. 10zł dziennie

Poniżej info dotyczące kursów letnich 2 tygodniowych w Tatrach, Holenthalu i Paklenicy

rezerwacje miejsc, warunki zgłoszeń

Żeby zapisać się na dany termin kursu taternickiego  należy dokonać  przedpłaty rezerwacyjnej  1000 zł  lub całej kwoty należnej za kurs.

Resztę opłaty za kurs można dokonać również na konto (przed lub w trakcie kursu) albo gotówką na miejscu w czasie kursu. Uwaga! przedpłata  jest niezbędna do rezerwacji miejsca na dany termin

W tytule przelewu należy wpisać: kurs taternicki+  nazwisko

Konto do wpłat: Climbermania-Paweł Kopta nr konta  76 1140 2004 0000 3502 6263 3719

dla przelewu z zagranicy: BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
IBAN: PL 76 1140 2004 0000 3502 6263 3719

W przypadku rezygnacji z danego terminu wpłacony zadatek może być przesunięty na inny termin(jeśli zostanie zmiana terminu zgłoszona na min. 3 tygodnie przed kursem  i będzie uzasadniona np. udokumentowaną chorobą), w przypadku całkowitej rezygnacji zadatek przepada.

 

Warunki uczestnictwa

Wpłacona zaliczka
Staż wspinaczkowy: na kurs można zgłosić się mając: ukończony 6-dniowy pełny kurs skałkowy lub 4-dniowy na własnej asekuracji
Ubezpieczenia:
Każdy uczestnik kursu musi mieć ubezpieczenie zdrowotne (NFZ lub europejskie dla osób mieszkających poza granicami Polski)
Osoby, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ powinny wykupić dodatkowo ubezpieczenie od kosztów leczenia w razie wypadku (KL)
Na wyjazd zagraniczny  trzeba wykupić ubezpieczenie KL z klauzulą uprawiania alpinizmu(akcja śmigłowcowa)
Wiek:
Przyjmujemy osoby od 18 roku życia, osoby pełnoletnie bez ograniczeń wiekowych

Wymogi zdrowotne:

Do kursu może przystąpić osoba zdrowa, bez poważnych schorzeń typu choroby serca, padaczka, choroby psychiczne, niektóre schorzenia jak cukrzyca, czy przebyte kontuzje(np. kręgosłupa) wymagają zgłoszenia instruktorowi.

Osoby, które nie chcą zrobić sobie przed kursem badań  muszą podpisać oświadczenie o dobrym stanie zdrowia

Każdy, kto przystępuje do kursu skałkowego powinien mieć dobrą kondycję psychofizyczną i brak lęku wysokości

Co zabrać na kurs?

Ekwipunek do zabrania na kurs taternicki 
buty wspinaczkowe
ubranie górskie, zabezpieczające przed zimnem i deszczem (nieprzemakalna kurtka, ciepły polar, rękawiczki, czapka)
buty podejściowe lekkie (adidasy)
plecak 30-40 litrów
czołówka (latarka)

Na noclegi:
śpiwór, menażka, sztućce
w przypadku noclegu na campingu w Hollenthalu i Paklenicy –  sprzęt biwakowy (namiot, maszynka do gotowania, karimat).

Każdy musi mieć ubezpieczenie zdrowotne z NFZ (lub  innego kraju Unii) – na wyjazd zagraniczny trzeba załatwić z NFZ kartę europejskiego ubezpieczenia EKUZ.

Osoby nie posiadające państwowego ubezpieczenia zdrowotnego muszą  wykupić we własnym zakresie ubezpieczenie od kosztów leczenia KL.

Na kursy wspinaczki górskie poza Polską:  we Włoszech, Austrii, Chorwacji trzeba dodatkowo wykupić ubezpieczenie KL z klauzulą uprawiania alpinizmu (akcja z użyciem śmigłowca)

Co zapewniamy na okres kursu?

Komplet atestowanego sprzętu wspinaczkowego
Materiały szkoleniowe, przewodniki, mapy
Ubezpieczenie NNW na kwotę do 10 tys.zł
Zniżka dla osób, które ukończyły kurs skałkowy w Adur
Organizacja noclegów i przewozu samochodem (wyjazd do Holenthalu i Paklenicy)
Wykwalifikowana kadra instruktorska: instruktor PZA (alpinizmu)
Po ukończonym szkoleniu kursanci dostają świadectwa z wykazem odbytych wspinaczek, co jest podstawą do uzyskania Karty taternika
Zdjęcia z kursu w formie elektronicznej