Zagraniczny kurs skałkowy

Oprócz kursów na terenie naszej Jury Krakowskiej mamy też w ofercie zagraniczne kursy skałkowe prowadzone zgodnie z programem PZA w skałach Europy  w Hiszpanii- El Chorro, Grecji-  Leonidio i Chorwacji- Paklenica, gdzie ciepły klimat pozwala na wspinaczkę skalną w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym w cieple i słońcu.


Wyjazdy  na zagraniczne kursy wspinaczkowe te są niezwykle atrakcyjne, ponieważ odbywają się w jednych z najpiękniejszych miejsc w rejonie Morza Śródziemnego, w skałkach, które należą do czołowych w Europie. Jest to okazja do spędzenia czasu i wspinania się w klimacie śródziemnomorskim w okresie, kiedy w Polsce jest za zimno na plenerowe uprawianie tego sportu. Nauka wspinania w tych rejonach daje wiele satysfakcji; skała jest świetnie urzeźbiona i ma super tarcie, wspinanie odbywa się w pięknym plenerze.

Zagraniczne kursy wspinaczkowe  to wyjazdy 8 dniowe: 6 dni pobytu na miejscu przeznaczonych na wspinanie + 2 dni przeznaczone na podróż (w obie strony), w przypadku Leonidio i El Chorro podróż odbywa się samolotem a na miejscu wynajętym samochodem a w przypadku Paklenicy cały przejazd odbywa się samochodem

W El Chorro i w Paklenicy prowadzimy kursy skałkowe pełne 6 dniowe czyli kursy przygotowujące do szkolenia górskiego, natomiast w Grecji w Leonidio –4 dniowe kursy podstawowe na drogach ubezpieczonych, uzupełniane dwoma dniami wspinaczki wielowyciągowej albo rekreacyjnej, uzupełniającej w skałach, czyli kursy dla osób zainteresowanych wspinaczką skałkową bez elementów górskich.

Zagraniczny kurs skałkowy pełny 6 dniowy, prowadzony zgodnie z programem PZA obejmuje wspinaczkę na drogach ubezpieczonych i na drogach na własnej asekuracji (drogi zarówno jedno jak i kilkuwyciągowe), naukę technik wspinania, asekuracji, zjazdów i elementów autoratownictwa, wyjazd przeznaczony jest dla 4 kursantów (min.3) + instruktor.
Po tym kursie absolwenci (osoby, którzy spełniają wymagania programowe określone przez PZA) dostają świadectwo uprawniające do dalszego szkolenia górskiego (kurs taternicki)

Zagraniczny kurs wspinaczkowy na drogach ubezpieczonych+ wspinaczka wielowyciągowa albo rekreacyjna
Wyjazd 6 dniowy obejmuje 4 dni kursu na drogach ubezpieczonych 1 wyciągowych + 2 dni wspinania na wielowyciągach albo wspinania rekreacyjnego (według wyboru uczestników). Kurs obejmuje naukę wspinania na drogach głównie jednowyciagowych wyposażonych w stałą asekurację(opcjonalnie też mogą być dwuwyciągi): prowadzenie drogi, asekurację, zjazdy, techniki wspinania (kurs jest według programu PZA), przeznaczony dla 4 kursantów(min.3) + instruktor. Po 4 dniach tego kursu uczestnicy mogą albo zrobić 2 dniowe szkolenie na drogach wielowyciągowych ubezpieczonych albo już tylko wspinać się rekreacyjnie.

 

lokalizacja termin/sezon 2023/24 cena podstawowa/zł
Grecja Kalymnos listopad/grudzień 1800

Zniżki grupowe

Zniżki przy zgłoszeniu grupowym: grupa 4-osobowa  po 300 zł lub 3-osobowa- po 150 zl dla każdej osoby

El Chorro 

El Chorro  – wspinanie w najpiękniejszym rejonie  wspinaczkowym Andaluzji, na południu Hiszpanii, jesienna i zimowa mekka wspinaczy z całej Europy. Położone jest w górskim wapiennym masywie Ardales, niedaleko Malagi. Krajobraz jest górski z niezwykle malowniczym kanionem, niektóre ściany sięgają do ponad 200m.
Jest to rejon odpowiedni zarówno dla wspinaczy początkujących jak i zaawansowanych z powodu ogromnej różnorodności skał. Andaluzyjska wapienna skała jest bogato urzeźbiona i lita. Nauka wspinania w El Chorro daje wiele satysfakcji; skała jest świetnie urzeźbiona i ma suer tarcie, wspinanie odbywa się w pięknym plenerze. Oprócz zalet wspinaczkowych rejon jest niezwykle ciekawy widokowo, turystycznie. Poprowadzony przepaścisty ubezpieczony szlak  w kanionie – Droga Królewska jest wielką atrakcją dla turystów. Również niedawno otwarta via ferrata przyciąga wykwalifikowanych turystów
Ciepły klimat pozwala na wspinaczkę przez cały rok. Jesienią, zimą i wczesną wiosną do El Chorro ściągają wspinacze z całego świata w poszukiwaniu wspinaczki w pięknej skale i słońcu. Wioska El Chorro położona jest ok. 40km od Malagi, najwygodniejszy dojazd na miejsce z lotniska z Malagi to wynajęcie samochodu, który zresztą przydaje się na miejscu do dojazdu w bardziej oddalone rejony wspinaczkowe.
Wyjazd obejmuje 2 dni podróży i  6 dni pobytu na miejscu przeznaczonych na wspinanie.
W El Chorro prowadzimy Pełny zagraniczny  kurs skałkowy 6 dniowy (według programu PZA), Jest to kurs dla osób początkujących albo dla osób, które miały już kontakt ze wspinaniem np. na sztucznej ścianie albo w plenerze ale nie wspinają się jeszcze samodzielnie(czyli np. ktoś wspinał się z kolegą w skałach ale na wędkę). W grupie z 1 instruktorem mogą być 3-4 osoby. Po tym zagranicznym  kursie wspinaczkowym można dostać świadectwo uprawniające do wstępu na kurs taternicki.

El Chorro-wspinanie - program

Na zajęciach praktycznych:

zapoznanie się ze sprzętem potrzebnym do uprawiania wspinaczki skałkowej
węzły alpinistyczne
nauka asekurowania  osoby wspinającej się: w czasie wspinania na wędkę i prowadzenia,, opuszczanie partnera, wyłapywanie odpadnięcia wspinacza, obsługa min. 2 przyrządów asekuracyjnych(manualny i automat)
zapoznanie się z różnymi technikami wspinania w różnych formacjach skalnych (płyty, przewieszki, rysy, kominy…)
samodzielne zjazdy na linie
wspinaczka z asekuracja dolną na drogach ubezpieczonych: wpinanie liny w przeloty, przewiązanie na górnym stanowisku, wycof z ringa
zapoznanie się ze sprzętem do własnej asekuracji(kostki, friendy..) i nauka zakładania ich w skale
wspinaczka na drogach wymagających własnej asekuracji (zakładanie przelotów własnych w trakcie wspinania, budowa stanowiska własnego)
wspinanie na wielowyciągach: zmiana prowadzenia, asekuracja z górnego stanowiska, zjazd z przesiadką
sytuacje awaryjne: prusikowanie, opuszczanie partnera

Zagadnienie teoretyczne (omawiane w trakcie zajęć skałkowych): sprzęt, skale trudności, przewodniki wspinaczkowe, rejony skałkowe na świecie iw Polsce, etyka wspinania, trening wspinacza skałkowego

El Chorro-noclegi, dojazd, koszty wyjazdu

Noclegi: w El Chorro jest kilka kompleksów turystycznych(schronisko, bungalowy, camping) przystosowanych do potrzeb głównie wspinaczy, na potrzeby grupy kursowej najwygodniejsza opcja to wynajęcie bungalowa(kuchnia z living roomem, sypialnie, łazienka). Można też spać w schronisku w sali zbiorowej  albo (najtańsza opcja) pod namiotem na polu biwakowym przed schroniskiem(z możliwością korzystania z sanitariatów schroniskowych), jest też opcja wynajęcia studia w Alorze, najbliższym od El Chorro mieście.

Dojazd: samolot bezpośredni do Malagi(z Krakowa albo Warszawy). W przypadku gdy nie leci razem cała grupa z jednego portu lotniczego np. ktoś leci z zagranicy to umawiamy się na spotkanie w Maladze na lotnisku o dogodnej dla wszystkich godzinie, następnie wynajętym samochodem ekipa z instruktorem jedzie do El Chorro(ok.40 km). Na miejscu też trzeba korzystać z samochodu: dojazd z kwatery w skałki albo do supermarketu w Alorze.

Zakupy: na miejscu jest tylko mały sklepik z podstawowymi artykułami spożywczymi, na większe zakupy można jechać do Alory (11km), gdzie jest supermarket, natomiast są w El Chorro knajpy, gdzie można zjeść obiad albo można sobie samemu gotować w schronisku (kuchnia jest zaopatrzona we wszystkie potrzebne urządzenia)

Koszty wyjazdu na zagraniczny kurs wspinaczkowy El Chorro

kurs: 1900zł, cena obejmuje: szkolenie, sprzęt wspinaczkowy, ubezpieczenie NNW (na kwotę 10 tys.zł), organizację wyjazdu(rezerwacja noclegu,  wynajmu samochodu,  biletów lotniczych).
Koszty własne: przelot, nocleg, koszt wynajmu samochodu i paliwa, wyżywienie
Przelot: do Malagi i z powrotem od 600-800 zł (ceny są ruchome). Jeśli uczestnicy lecą z portu lotniczego w Polsce to każdy dostaje część sprzętu wspinaczkowego do przewiezienia samolotem. W przypadku kiedy uczestnicy lecą np. z zagranicy tylko z bagażem podręcznym a nie mają ze sobą sprzętu wspinaczkowego, muszą dopłacić ok.200zł (za dodatkowy nadbagaż, który musi wykupić instruktor).
Noclegi:
schronisko (bunkhouse)-  14 Eu od osoby za dobę,
domek (bungalow) w Chorro od 20 Eu na osobę, studio w Alorze od 12-15 eu na osobę
nocleg pod namiotem 9 eu (przy schronisku)-trzeba mieć własny namiot, korzysta się z kuchni i sanitariatów schroniskowych
koszty przejazdów na miejscu (wypożyczenie i ubezpieczenie  samochodu, paliwo: razem ok. 800zł do podziału między uczestników, dokładny koszt  jest uzależniony od aktualnych cen paliwa, kosztu wynajmu auta i kursu eu.

Leonidio – położony na półwyspie Peloponezie to największy obok Kalymnos rejon wspinaczki skalnej na obszarze Grecji. Intensywnie eksplorowany przez ostatnich kilka lat przez wspinaczy europejskich zasługuje w tej chwili na miano jednego z najlepszych europejskich rejonów do wspinania skałkowego. Ciepły klimat pozwala się tu wspinać w warunkach letnich przez jesień i wiosnę, a nawet zimą  też jest ok. Skały ciągną się na przestrzeni kilkunastu km nad miastem Leonidio. Większość to drogi jednowyciągowe ale są również wielowyciągi (do 200m). W Leonidio jest super skała, ze świetnym tarciem, dużo dróg o trudnościach IV- V, bardzo dobre miejsce do nauki wspinania, poza tym świetne miejsce do odpoczynku nad morzem.

W Leonidio prowadzimy zagraniczny kurs podstawowy 4 dniowy na drogach ubezpieczonych, uzupełniany dwoma dniami wspinaczki wielowyciągowej albo rekreacyjnej, uzupełniającej. Jest to kurs dla osób początkujących,  zainteresowanych  wspinaczką skałkową sportową  bez elementów górskich. Kurs 4 dniowy uczy  wspinania na drogach skałkowych sportowych wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne.   Po 4 dniach tego kursu jest możliwość dalszego szkolenia na drogach wielowyciągowych, albo dalsza kontynuacja wspinania na drogach 1 wyciągowych w formie rekreacji lub uzupełnienia wiedzy zdobytej na 4 dniowym kursie.
W grupie (1 instruktor) mogą być 3- 4 osoby.
Wyjazd jest przeznaczony dla osób  początkujących i dla osób, które już wspinają się na sztucznych ścianach i sporadycznie w skałach, nie przygotowuje natomiast do kursu taternickiego.

 

Kurs w Leonidio-program

Zagraniczny kurs wspinaczkowy w Leonidio

Kurs 4 dniowy podstawowy
Na zajęciach praktycznych:
zapoznanie się ze sprzętem potrzebnym do uprawiania wspinaczki skałkowej, węzły alpinistyczne
Nauka asekurowania  osoby wspinającej się: w czasie wspinania na wędkę i prowadzenia,, opuszczanie partnera, wyłapywanie odpadnięcia wspinacza, obsługa min. 2 przyrządów asekuracyjnych(manualny i automat), zakładanie wędki.
Zapoznanie się z różnymi technikami wspinania w różnych formacjach skalnych (płyty, przewieszki, rysy, kominy)
Samodzielne zjazdy na linie
Wspinaczka z asekuracja dolną na drogach ubezpieczonych: wpinanie liny w przeloty, przewiązanie na górnym stanowisku, wycof z ringa
Wspinanie w zespole: jedno lub dwu wyciąg z asekuracją z górnego stanowiska i zjazdem po skończeniu drogi
Zajęcia praktyczne są uzupełniane teorią (w trakcie zajęć w terenie): sprzęt, skale trudności, przewodniki wspinaczkowe, rejony skałkowe na świecie i w Polsce, etyka wspinania, trening wspinacza skałkowego
Kurs 2 dniowy na drogach wielowyciągowych ubezpieczonych
Wspinaczka w zespole ma drodze 1 wyciągowej jako przygotowanie do wielowyciągu: asekuracja z górnego stanowiska, zjazd.
Wspinaczka na wielowyciągach wyposażonych w stałe punkty i stanowiska: zmiana prowadzenia, seria zjazdów ze ściany.
Sytuacje awaryjne: podchodzenie na linie, opuszczanie partnera, wycof ze ściany, odczytywanie schematów dróg z przewodnika

Leonidio-dojazd, nocleg, koszty wyjazdu

Dojazd: dotarcie do Leonidio nie jest skomplikowane: z Polski (Katowice, Warszawa) kursują bezpośrednie samoloty do Aten,  jeżeli uczestnicy lecą z różnych portów lotniczych to spotykamy się o dogodnej dla wszystkich godzinie na lotnisku w Atenach i stamtąd jedziemy razem   wynajętym samochodem  do Leonidio (ok. 3,5 godz. jazdy). Leonidio jest położone ok.200km na płd. od Aten na półwyspie Peloponez. Samochód jest też potrzebny na miejscu do dojazdu w rposzczególne sektory skałkowe.
Noclegi:  można tu wynająć studia, apartamenty lub całe domki w mieście lub okolicy, jest też camping położony nad morzem
W mieście są restauracje, sklepy spożywcze, wspinaczkowe, duży wybór, można też gotować w kwaterze, gdzie zawsze jest kuchnia i komplet urządzeń do gotowania.

Koszty wyjazdu na zagraniczny kurs wspinaczkowy w Leonidio

Kurs: 1800zł, cena obejmuje: szkolenie, sprzęt wspinaczkowy, ubezpieczenie NNW (na kwotę 10 tys.zł), organizację wyjazdu(rezerwacja noclegu,  wynajmu samochodu,  biletów lotniczych).
Koszty własne: przelot, nocleg, koszt wynajmu samochodu, wyżywienie
Przelot: do Aten i z powrotem od 600-800 zł (ceny są ruchome, często są promocje). Jeśli uczestnicy lecą z portu lotniczego w Polsce to każdy dostaje część sprzętu wspinaczkowego do przewiezienia samolotem. W przypadku kiedy uczestnicy lecą np. z zagranicy tylko z bagażem podręcznym a nie mają ze sobą sprzętu wspinaczkowego, muszą dopłacić ok.200zł (za dodatkowy nadbagaż, który musi wykupić instruktor).
Noclegi:
studio-  od 13 Eu od osoby za dobę, camping: 8 eu od osoby za dobę
koszty przejazdów w Grecji:  ok.800zł( wynajem samochodu i ubezpieczenie samochodu, paliwo, autostrady) do podziału między uczestników

Park Narodowy Paklenica w Chorwacji to niezwykłe miejsce, odwiedzane przez wspinaczy i turystów z całego świata. Malowniczy kanion z wapiennymi, urwistymi ścianami położony zaledwie kilka kilometrów od skalistego wybrzeża adriatyckiego oferuje bardzo różnorodne wspinanie. Jest to rejon z drogami skałkowymi sportowymi, jednowyciągowymi ale też ze ścianami od 100 do 350m, na których można uprawiać wspinaczkę wielowyciągową. Wytrawni alpiniści mogą się wspinać na trudnych urwiskach (takich jak słynna Anica Kuk, Debeli Kuk), dla osób początkujących jest to również świetne miejsce do nauki: jest mnóstwo dróg łatwych, bezpiecznych, z dobrą asekuracją. Bazą stacjonarną jest małe miasteczko Starigard u podnóża kanionu, z licznymi pensjonatami i campingami, położonymi nad samym morzem.
W Paklenicy prowadzimy pełny zagraniczny  kurs skałkowy 6 dniowy przygotowujący do ewentualnego dalszego szkolenia w górach (według programu PZA), obejmujący wspinaczkę na drogach sportowych i drogach typu górskiego również  na wielowyciągach ( w Paklenicy są fantastyczne drogi kilkuwyciagowe).
Jest to kurs dla osób początkujących albo dla osób, które miały już kontakt ze wspinaniem np. na sztucznej ścianie albo w plenerze ale nie wspinają się jeszcze samodzielnie(czyli np. ktoś wspinał się z kolegą w skałach ale na wędkę).
Po tym kursie można dostać świadectwo uprawniające do wstępu na kurs taternicki.
Wyjazd obejmuje 8 dni: 1 dzień- dojazd samochodem Kraków-Starigard Paklenica (ok. 12 godz.), 6 dni pobytu na miejscu przeznaczone na wspinanie i 1 dzień powrotu samochodem do Krakowa

Kurs w Paklenicy-program

Na zajęciach praktycznych:
zapoznanie się ze sprzętem potrzebnym do uprawiania wspinaczki skałkowej
węzły alpinistyczne
nauka asekurowania  osoby wspinającej się: w czasie wspinania na wędkę i prowadzenia,, opuszczanie partnera, wyłapywanie odpadnięcia wspinacza, obsługa min. 2 przyrządów asekuracyjnych(manualny i automat)
zapoznanie się z różnymi technikami wspinania w różnych formacjach skalnych (płyty, przewieszki, rysy, kominy…)
samodzielne zjazdy na linie
wspinaczka z asekuracja dolną na drogach ubezpieczonych: wpinanie liny w przeloty, przewiązanie na górnym stanowisku, wycof z ringa
zapoznanie się ze sprzętem do własnej asekuracji(kostki, friendy..) i nauka zakładania ich w skale
wspinaczka na drogach wymagających własnej asekuracji (zakładanie przelotów własnych w trakcie wspinania, budowa stanowiska własnego)
wspinanie na wielowyciągach: zmiana prowadzenia, asekuracja z górnego stanowiska, zjazd z przesiadką
sytuacje awaryjne: prusikowanie, opuszczanie partnera
Zagadnienie teoretyczne (omawiane w trakcie zajęć skałkowych): sprzęt, skale trudności, przewodniki wspinaczkowe, rejony skałkowe na świecie iw Polsce, etyka wspinania, trening wspinacza skałkowego

Paklenica-noclegi, dojazd, koszty wyjazdu

Noclegi: na campingu w Starigardzie (trzeba mieć sprzęt biwakowy: namiot, śpiwór) albo w pensjonie (apartament), formę noclegów ustala się z uczestnikami wyjazdu
Zakupy w marketach na miejscu, w miasteczku są liczne restauracje i bistra.
Dojazd: samochodem z instruktorem z Krakowa do Starigardu-Paklenicy ok. 1050 km, podróż trwa ok.12-14 godzin. Wyjazd w sobotę rano z Krakowa, powrót w następną sobotę wieczorem do Krakowa.
Przejazdy na miejscu: codziennie dojazd samochodem z campingu (pensjonu) ze Starigardu w skały(Park Paklenica)-kilka kilometrów.
Koszt wyjazdu:
Szkolenie  1800 zł (instruktor, sprzęt, ubezp. NNW do 10 tys.zł, organizacja wyjazdu: rezerwacja noclegu, samochód do przejazdu)
Koszt przejazdu(w obie strony Kraków-Paklenica-Kraków) dla osób jadących samochodem z instruktorem:   ok. 400- 550zł (w zależności od ilości osób i od aktualnego kursu euro i od ceny paliwa) od każdej osoby,   dla osób dojeżdżających samodzielnie do Paklenicy  300 zł od osoby jako dopłata do ogólnego rozliczenia  kosztów samochodu.
Noclegi: camping ok.8-9 eu dziennie od osoby, kwatery; od 1215 eu dziennie od osoby

Wejście do Parku Narodowego Paklenica: ok. 5 eu dziennie
Wyżywienie: we własnym zakresie(na campie i w pensjonie są  kuchnie), liczne knajpy i sklepy w okolicy

 

Informacje dotyczące wszystkich kursów zagranicznych

Jak się zapisać? warunki zgłoszenia, rezerwacje miejsc

Zgłoszenia
Żeby zapisać się na dany termin zagranicznego  kursu wspinaczkowego należy dokonać opłaty rezerwacyjnej (bezzwrotnej) 500 zł
Dopiero w momencie wpłaty możemy zająć się rezerwacją noclegu i przelotu
W przypadku przelotów samolotem korzystniej finansowo jest zgłosić się wcześnie (np. na 2 miesiące przed terminem), ceny biletów lotniczych są wtedy niższe.
W przypadku rezygnacji z danego terminu  wpłacona opłata rezerwacyjna może być przesunięta na inny termin (jeśli zostanie zmiana terminu zgłoszona na min. 3 tygodnie przed kursem i jest uzasadniona np. udokumentowaną chorobą), w przypadku całkowitej rezygnacji  przepada.

W tytule przelewu wpisać; imię i nazwisko, rodzaj kursu, termin

Konto bankowe do wpłat:
nr rachunku: 96 1140 2004 0000 3102 4774 3085
Adur Agencja Górska
Monika Niedbalska-Kopta
dla przelewu z zagranicy:
BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
IBAN: PL 96 1140 2004 0000 3102 4774 3085

Ubezpieczenia:
Każdy uczestnik zagranicznego  kursu skałkowego  musi mieć ubezpieczenie zdrowotne (z NFZ lub europejskie dla osób mieszkających poza granicami Polski)-trzeba załatwić sobie kartę EKUZ (wydają w placówce NFZ od ręki)
Kursy zagraniczne odbywają się na terenach Unii Europejskiej, także karta EKUZ wydana przez polskie NFZ uprawnia do leczenia na miejscu.
Osoby, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego  powinny wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia w razie wypadku (KL)
Paszport, dowód osobisty;
Do wyjazdu zagranicę potrzebny jest ważny dowód osobisty albo paszport
Wiek;
Na kursy skałkowe zagraniczne przyjmujemy osoby niepełnoletnie (16-18 lat) tylko w towarzystwie opiekuna(opiekun musi być też uczestnikiem kursu)
Uczestnictwo osoby nieletniej wymaga pisemnej zgody obojga opiekunów prawnych
Osoby pełnoletnie: bez ograniczeń wiekowych
Wymogi zdrowotne:
Do kursu może przystąpić osoba zdrowa, bez poważnych schorzeń typu: choroby serca, padaczka, choroby psychiczne.
Niektóre schorzenia jak cukrzyca, czy przebyte kontuzje (np. kręgosłupa) wymagają zgłoszenia instruktorowi.
Osoby niepełnoletnie muszą mieć badania lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań do uprawiania sportu
Osoby pełnoletnie (o ile nie chcą zrobić sobie przed kursem badań) muszą podpisać oświadczenie o dobrym stanie zdrowia
Każdy, kto przystępuje do kursu skałkowego powinien mieć dobrą kondycję psychofizyczną i brak lęku wysokości

Co zabrać na wyjazd?

Ważny paszport albo dowód osobisty
Waluta danego kraju EU (Hiszpania, Grecja), Kuny (Chorwacja) do opłaty noclegów, jedzenia na miejscu, można też korzystać z bankomatów ale nie zawsze są na miejscu.
Ważna karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ lub  polisa KL, uprawniająca do leczenia w danym kraju
Osoba niepełnoletnia(16-18 lat) musi mieć zaświadczenie od lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do uprawiania sportu i pisemną zgodę od opiekunów na udział w kursie
Ekwipunek do zabrania;
Wygodne ubranie dostosowane do temperatur i przewidywanych  warunków pogodowych w rejonie, dokąd jedziemy, ale nie zapominać o ciepłym polarze i kurtce przeciwdeszczowej.
Plecak do noszenia sprzętu wspinaczkowego(25-30 litrów, może być 40 litrów)
Buty podejściowe typu adidasy, mogą być też dodatkowo sandały, jeśli ktoś posiada buty wspinaczkowe to należy je zabrać
Można zabrać swój śpiwór.
Jeśli ktoś decyduje się na nocleg pod namiotem to musi zabrać śpiwór, karimat, namiot
Nie zabierać naczyń ani garnków, na miejscu są wyposażone kuchnie
Na wyjazdy z przelotem samolotowym każdy uczestnik musi zabrać do bagażu samolotowego część sprzętu wspinaczkowego dostarczonego przez instruktora do przewiezienia samolotem. W przypadku kiedy uczestnicy lecą np. z zagranicy tylko z bagażem podręcznym a nie mają ze sobą sprzętu wspinaczkowego, muszą dopłacić ok.100zł (za dodatkowy nadbagaż, który musi wykupić instruktor).

Co zapewniamy uczestnikom kursu?

szkolenie zgodne z programem dla konkretnych  kursów wspinaczkowych
kadra; instruktorzy  Polskiego Związku Alpinizmu
komplet atestowanego sprzętu wspinaczkowego (również buty wspinaczkowe),
dostęp do materiałów szkoleniowych: przewodniki, podręczniki
ubezpieczenie NNW (do kwoty 10 tys.zł)
zniżki za zgłoszenia grupowe
organizacja noclegów(rezerwacja w schronisku, hotelu)
organizacja przejazdu(przejazd samochodem z instruktorem-Chorwacja), w przypadku transportu samolotowego możemy zakupić internetowy bilet samolotowy (jeśli ktoś sam nie może tego zrobić) albo podać namiary na konkretny lot, rezerwacja wynajmu samochodu(Leonidio, El Chorro)

Absolwenci dostają: świadectwa ukończenia kursu + zdjęcia w formie elektronicznej, zniżki na kursy górskie