Kurs na drogach wielowyciągowych

Organizujemy 5 dniowe wyjazdowe kursy wspinaczki wielowyciągowej w Hollenthalu i Paklenicy
Są to szkolenia dla osób, które chcą poznać specyfikę wspinaczki ścianowej, ale niekoniecznie chcą zaczynać naukę w trudnych warunkach wysokogórskich (długie podejścia, częste załamania pogody).

Kursy prowadzone są według standardów PZA i przez instruktorów alpinizmu PZA. W grupie z 1 instruktorem mogą być 3 osoby

 

5 dniowe kursy wielowyciągowe w Paklenicy i Holenthalu na drogach ubezpieczonych i na  własnej asekuracji

Holenthal jest rejonem górskim, ale położonym niżej niż Tatry, jest tam większa szansa na lepszą pogodę, krótsze są też podejścia czy zejścia, jest dobra asekuracja w ścianie, wspinaczka zbliżona do skałkowej ale można wspinać się na ścianach aż do 500m. Sezon wspinaczkowy to podobnie jak w Tatrach okres letni.

 Paklenica to rejon skałkowy w Chorwacji ale z dużymi ścianami do 300m, jest dobra asekuracja, pogoda murowana, można się wspinać od kwietnia do końca października, blisko morze.

Kurs obejmuje 5 dni zajęć terenowych- wspinaczka wielościanowa i zajęcia z autoratownictwa.  Zespół kursowy (3 kursantów+ instruktor) wspina się na drogach wielowyciągowych o długości od ok. 80m do 300 m, drogi powinny mieć zróżnicowane formacje(płyty, kominy, przewieszki, granie..) i asekurację(asekuracja stała i własna z użyciem kości i friendów), są też zajęcia z autoratownictwa ścianowego, którego znajomość jest niezbędna do bezpiecznej późniejszej samodzielnej wspinaczki w ścianie.

Przejazd  odbywa się samochodem( z instruktorem), wyjazd z Krakowa. Wyjazd trwa w sumie z dojazdem 7 dni(wyjazd w sobotę rano a powrót w piątek wieczorem).

Na kurs wielowyciągowy może zgłosić się osoba, która  wspina się już w skałach, prowadzi drogi o trudnościach min. IV i ma ukończony kurs skałkowy

 

 

Program kursu

Zajęcia praktyczne:

unifikacja i uzupełnienie wiedzy zdobytej wcześniej na kursie skałkowym:
asekuracja z dolnego i górnego stanowiska z użyciem 2 przyrządów, budowa  stanowisk
prowadzenie wyciągu: zmiana prowadzącego na stanowisku, prowadzenie liny w trakcie wspinaczki
zjazdy
sprzęt do własnej asekuracji i zakładanie własnych punktów asekuracyjnych w ścianie

wspinanie po drogach wielowyciągowych:
stopniowanie poziomu trudności: od łatwych i krótkich dróg(ok.80/100m) do dróg dłuższych(200-300m) i trudniejszych
poznawanie różnych formacji: granie, płyty, kominy, zacięcia,
zastosowanie liny dwużyłowej i asekuracji własnej,
seria zjazdów ze ściany,
odczytywanie schematów przebiegu dróg z przewodnika i orientacja w ścianie

zajęcia z autoratownictwa ścianowego: podchodzenie po linie, różne sposoby zjazdów, przejazd przez węzeł, autoratownictwo związane z odpadnięciem w ścianie: uwalnianie się od ciężaru wiszącego partnera, dotarcie do partnera, opuszczanie, podciąganie na linie(metoda U, flaszencug), wzywanie pomocy

Zajęcia praktyczne uzupełniane są teorią; sprzęt, asekuracja, taktyka (planowanie wspinaczek, taktyka prowadzenia wyciągu), przewodniki wspinaczkowe, skale trudności górskie, rejony w Europie do wspinaczek wielowyciągowych

Rejon termin sezon 2024 Cena podstawowa/zł
Paklenica 28.09-04.10 2400

Koszty, zniżki grupowe i dla osób po kursie skałkowym w Adur

Koszt: cena podstawowa (przy zgłoszeniu się 1 osoby pojedynczo) 2400 zł, obejmuje szkolenie, sprzęt, ubezpieczenie NNW (do 10tys.zł).

Zniżka dla osób, które ukończyły kurs skałkowy w Adur: 200zł 
Zniżka  dla zgłoszonej grupy 3 osobowej : po 200zł od osoby

Uwaga: można wziąć tylko 1 zniżkę

Kurs w Hollenthalu

Wapienny rejon należący do Alp Austriackich położony ok. 600 km na południe od Krakowa (wysokość szczytów npm 1500-2000m) jest bardzo atrakcyjny do celów szkoleniowych; spotkamy tu drogi wspinaczkowe od 100 aż do 500 m długości w dobrze urzeźbionej skale, z dobrą asekuracją. Poznajemy tu specyfikę wapiennej skały, -szczególnie przydatne będzie to dla osób, które w przyszłości chciały by wspinać się w Dolomitach wapiennych. W zależności od możliwości i potrzeb kursantów wspinanie może być na formacjach od 3-4 wyciągowych (ok. 80/100m) do ścian 200-metrowych  takich jak Klobewand czy nawet wyższych jak Stadelwand, gdzie droga Richterweg z wyjściem na wierzchołek ma ok.500 metrów wysokości. Pod wiele ścian jest krótkie podejście, nawet ok.10-20 min., dłuższe natomiast są zejścia, z niektórych ścian wygodniej jest zjechać niż schodzić. Klimat jest górski związany z wysokością ale  bardziej łagodny niż w Tatrach. Niedaleko masywu górskiego jest też rejon skałkowy Adlizgraben, w przypadku gorszej pogody można jednego dnia zajęcia tam przeprowadzić

 

 

Dojazd, noclegi, koszty wyjazdu do Hollenthalu

Dojazd: rejon jest położony w Austrii ok.600km na płd od Krakowa, podróż odbywa się samochodem z instruktorem, wyjazd z Krakowa w sobotę rano, powrót do Krakowa w piątek wieczorem. Przejazd trwa ok.7-8 godz.

Noclegi: camping (Rav Camp) ewentualnie schronisko albo pensjon Guest House, w przypadku noclegu na campie trzeba mieć własny sprzęt (namiot, śpiwór, karimat, zestaw do gotowania z maszynką i gazem).

Wyżywienie we własnym zakresie, kilka km od miejsca noclegu w miasteczku jest supermarket(dojazd samochodem), w pobliżu jest restauracja w Guest House

Koszty wyjazdu:
kurs: 2200zł (szkolenie, sprzęt, ubezp.NNW, organizacja wyjazdu)
podróż
: przejazd samochodem z instruktorem, paliwo w obie strony ok. 500-600 zł, koszt podróży dzielony na uczestników wyjazdu (dokładny koszt uzależniony jest od ceny euro) W przypadku osoby, która chce dojechać na miejsce indywidualnie(np. swoim samochodem) dopłata 200zł 
noclegi:  camping; 8-10 eu od osoby dziennie
ubezpieczenie KL z klauzulą uprawiania alpinizmu ważne w  okresie wyjazdu-ok. 15zł dziennie

Kurs w Paklenicy

Narodowy Park Paklenica w Chorwacji-skalny rejon zarówno z drogami skałkowymi jak i ścianami do 300m. Rejon jest położony blisko morza Adriatyckiego, z łagodnym, ciepłym klimatem, nie ma tu elementów specyficznych dla gór czyli dużej wysokości nad poziom morza i związanego z tym ostrego klimatu, załamań pogody, natomiast wspinanie jest bardzo satysfakcjonujące ze względu na jakość skały i piękne plenery. Paklenica jest znana w Europie jako jedno z najciekawszych miejsc jeśli chodzi o wspinanie ścianowe, wielowyciągowe. Jest tu fantastycznie urzeźbiona wapienna skała, z dobrym tarciem. Dużo dróg ma stałą asekuracją  prawie kompletną ale również są drogi, gdzie trzeba zakładać własną. To świetny poligon do nauki wspinaczki wielowyciągowej, skałkowej- (lita skała, drogi  bezpieczne-jest dużo w ścianie stałych punktów asekuracyjnych, na ogół są stanowiska,  krótkie podejścia pod ścianę) .Jest tu ogromny wybór dróg, od krótkich ok.100m odpowiednich na początek kursu do dróg wymagających, kondycyjnych na ścianach 300 metrowych. Optymalny sezon do wspinania to wiosna(kwiecień-czerwiec) i jesień(wrzesień-październik), można wtedy liczyć na pewną aurę(latem może być za ciepło). Baza noclegowa w miasteczku Starigard-Paklenica, jest to miejscowość nadmorska z plażami, świetne miejsce do odpoczynku i relaksu po wspinaczce.

Dojazd, noclegi, koszty wyjazdu do Paklenicy

Dojazd: rejon jest położony w Chorwacji około 1050 km od Krakowa, przejazd odbywa się samochodem z instruktorem, trwa ok.12-14 godz. Wyjazd w sobotę rano z Krakowa, powrót do Krakowa -piątek wieczorem.

Noclegi: baza noclegowa w miasteczku Starigard-Paklenica, jest to miejscowość nadmorska z plażami. Noclegi w miasteczku na campingu albo w pensjonie. Z miasteczka jeździ się codziennie samochodem (kilka km) do Parku Paklenica

Koszty wyjazdu:
kurs: 2200 zł od osoby (instruktor, sprzęt, ubezp. NNW, organizacja wyjazdu
dojazd samochodem z instruktorem – paliwo+autostrady-ok.500 zł  na osobę (dokładny koszt przejazdu jest uzależniony od  kursu euro i aktualnej ceny paliwa). W przypadku osoby, która chce dojechać na miejsce indywidualnie(np. swoim samochodem) dopłata 300zł
noclegi w miasteczku Starigard:  camping( 7-8  eu od osoby dziennie) albo pensjon (apartament/studio)-od 12-15 eu od  osoby dziennie)
wstęp do parku Paklenica –ok. 4 eu dziennie
wyżywienie– we własnym zakresie-na miejscu liczne sklepy spożywcze, restauracje
ubezpieczenie KL z klauzulą uprawiania alpinizmu- ok. 15 zł dziennie

 

 

 

Poniżej info dotyczy wyjazdów do Hollenthalu i Paklenicy

Rezerwacja miejsc, warunki zgłoszeń

Żeby zapisać się na dany termin kursu należy dokonać  przedpłaty rezerwacyjnej  800 zł  lub całej kwoty należnej za kurs.
Resztę opłaty za kurs można dokonać  na miejscu w czasie kursu.
Uwaga! przedpłata  jest niezbędna do rezerwacji miejsca na dany termin
W tytule przelewu należy wpisać: kurs wielowyciągowy+  nazwisko

Konto do wpłat:
Adur Agencja Górska
Monika Niedbalska-Kopta
nr rachunku: 96 1140 2004 0000 3102 4774 3085
dla przelewu z zagranicy:
BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
IBAN: PL 96 1140 2004 0000 3102 4774 3085

W przypadku rezygnacji z danego terminu wpłacony zadatek może być przesunięty na inny termin (jeśli zostanie zmiana terminu zgłoszona na min. 3 tygodnie przed kursem i będzie uzasadniona  np.udokumentowaną chorobą), przypadku całkowitej rezygnacji zadatek przepada. 

Warunki uczestnictwa
Wpłacona zaliczka
Staż wspinaczkowy: ukończony  kurs skałkowy
Ubezpieczenia:
Każdy uczestnik kursu musi mieć ubezpieczenie zdrowotne (NFZ lub europejskie dla osób mieszkających poza granicami Polski)
Osoby, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ powinny wykupić dodatkowo ubezpieczenie od kosztów leczenia w razie wypadku (KL)
Obowiązkowe ubezpieczenie KL z klauzulą uprawiania alpinizmu(akcja śmigłowcowa)
Wiek: osoby pełnoletnie bez ograniczeń wiekowych
Wymogi zdrowotne:
do kursu może przystąpić osoba zdrowa, bez poważnych schorzeń typu choroby serca, padaczka, choroby psychiczne,
niektóre schorzenia jak cukrzyca, czy przebyte kontuzje(np. kregosłupa) wymagają zgłoszenia instruktorowi.
Każdy, kto przystępuje do kursu  powinien mieć dobrą kondycję psychofizyczną i brak lęku wysokości

Co zabrać na kurs?

Ekwipunek do zabrania na kurs
buty wspinaczkowe, buty podejściowe typu lekkie adidasy
ubranie górskie: ciepłe, zabezpieczające przed zimnem i deszczem (nieprzemakalna kurtka, ciepły polar)-głównie to dotyczy Hollenthalu, na wyjazd do Paklenicy ubranie letnie, okulary przeciwsłoneczne
plecak 30-40 litrów
czołówka (latarka)
Na noclegi: w przypadku noclegu na campingu – sprzęt biwakowy (namiot, śpiwór, maszynka do gotowania, karimat).

Co zapewniamy uczestnikom?

Komplet atestowanego sprzętu wspinaczkowego
Materiały szkoleniowe, przewodniki, mapy
Ubezpieczenie NNW na kwotę do 10 tys.zł
Zniżka dla osób, które ukończyły kurs skałkowy w Adur i dla zgłoszonych grup
Organizacja noclegów i przewozu samochodem
Wykwalifikowana kadra instruktorska: instruktor PZA (alpinizmu, taternictwa)
Po ukończonym szkoleniu kursanci dostają świadectwa z wykazem odbytych wspinaczek
Zdjęcia z kursu w formie elektronicznej