Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej

Kurs turystyki wysokogórskiej – założenia programowe

Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej to szkolenie dla turystów, którzy chcą bezpiecznie uprawiać turystykę zimową w Tatrach a również turystykę w górach lodowcowych (np. Alpy), w warunkach zimowych nawet w terenie nie wspinaczkowym warto umieć korzystać ze sprzętu alpinistycznego i znać podstawowe zasady asekuracji.

Wykwalifikowany turysta powinien umieć poruszać się (szczególnie po lodowcu) z wykorzystaniem liny alpinistycznej, raków, czekana, znać sposoby wydostania się ze szczeliny, zjechania na linie ze stromego uskoku lodowego, powinien umieć posługiwać się kompasem i mapą w sytuacji zabłądzenia.

W Tatrach zimą z racji występowania specyficznych, trudnych warunków i niebezpieczeństw bezwzględnie należy korzystać z raków, czekana, czasami z liny, posiadać wiedzę o zagrożeniach lawinowych, nawigacji w terenie, biwakowaniu w górach.

Podstawy tej wiedzy można nabyć właśnie na  naszych kursach.

Zajęcia na naszych kursach turystyki wysokogórskiej  prowadzone są według założeń programowych Polskiego Związku Alpinizmu i przez instruktorów alpinizmu  i taternictwa PZA w grupach do 6 osób ( kurs I stopnia) i w grupach do 4 osób (kurs II stopnia).

Żeby przystąpić do kursu turystyki zimowej nie trzeba mieć doświadczenia wspinaczkowego, wystarczy mieć doświadczenie turystyczne wysokogórskie  i dobrą kondycję
Zimowe kursy turystyki wysokogórskiej odbywają się w Tatrach Polskich na Hali Gąsienicowej, bazą noclegową jest schronisko Murowaniec

Podstawowy Kurs I stopnia 4 dniowy.

Jest to kurs turystyki wysokogórskiej dla osób, które uprawiały do tej pory turystykę górską ale w warunkach letnich i chcą pod okiem fachowca zapoznać się ze specyfiką zimy w górach.  Obejmuje on 4 dni zajęć praktycznych w terenie uzupełnianych teorią.. Ponieważ jest to kurs dla ludzi lubiących chodzić po górach to w miarę możliwości (warunki pogodowe i lawinowe) staramy się jak najwięcej wychodzić w teren nie tylko na ćwiczenia ale zdobyć przynajmniej jeden szczyt.
Zajęcia terenowe trwają od rana (godz.9) do popołudnia (ok 6-7 godz) a wieczorem są wykłady (oprócz ostatniego dnia). W  grupie z 1 instruktorem może być max 6 osób.

Program Kursu

Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej prowadzony zgodnie z zaleceniami PZA
W ramach zajęć praktycznych:
1.Na stoku śnieżnym: poruszanie się z czekanem, w rakach, hamowanie obsunięć czekanem.
2. Na stoku lodowym i mikstowym: poruszanie się w rakach, z czekanem (technika francuska, frontalna)
3. Zajęcia lawinowe: podstawy ratownictwa lawinowgo, posługiwanie się sprzętem lawinowym (detektor, sonda, łopata)
4. Zajęcia techniczne: węzły, wykorzystywanie liny alpinistycznej w stromym terenie: zjazd, asekuracja lotna i stanowiskowa.
Stanowiska w śniegu (grzyb śnieżny, czekan, szabla śnieżna) i lodzie(śruby lodowe)
5. Budowa jamy śnieżnej (realizowane w przypadku wystarczającej ilości śniegu)
6. Wycieczka wysokogórska – wejście na szczyt lub przełęcz w otoczeniu Hali Gąsienicowej np. na Świnicę, Granaty, Kościelec, Zawrat, z użyciem raków, czekana, z zakładaniem szlaku (torowaniem), przejście stromszego odcinka z asekuracją lotną. Wybór celu uzależniony od warunków pogodowych i śniegowych(stopień zagrożenia lawinowego) i możliwości grupy.
7. Nawigacja -poruszanie się w terenie z mapą, kompasem, gps, wyznaczanie azymutu
Opcjonalnie:
Podstawowe elementy ratownictwa lodowcowego
Wspinaczka na stromych ściankach lodowych lub mikstowych (z asekuracją górną)
Teoria:
Sprzęt,węzły alpinistyczne, ekwipunek turysty zimowego, biwaki
Zagrożenie lawinowe-profilaktyka lawinowa
Niebezpieczeństwa gór w warunkach zimowych i lodowcowych.
Opcjonalnie:
Podstawy nawigacji w terenie: mapa, kompas, gps.
Kursy turystyki zimowej, Tatry
kurs podstawowy 1 stopnia termin/sezon 2024/25 cena podstawowa/zł
Kursy turystyki zimowej, Tatry

Zimowy kurs turystyki  wysokogórskiej  zaawansowany(II stopnia) – obejmuje 3 dni zajęć praktycznych w terenie

Zimowy  kurs turystyki wysokogórskiej 2 stopnia to szkolenie zaawansowane dla osób po szkoleniu na kursie turystyki 1 stopnia albo dla osób, które samodzielnie już uprawiają turystykę zimową albo alpejską i chcą uzupełnić i usystematyzować swoją wiedzę. Na kursie tym po powtórce podstaw i unifikacji wiedzy uczestników przechodzi się do trudniejszych zadań(wejście szczytowe czy graniowe z przejściem  trudniejszego terenu z zastosowaniem technik linowych np. asekuracja stanowiskowa, poręczówka), jest też przygotowanie do poruszania się po lodowcu-ćwiczenia z ratownictwa lodowcowego i poruszanie się w stromym terenie lodowym (lodospad) z asekuracją. Zajęcia terenowe trwają ok.6-7 godz.dziennie(od godz.9 rano), wieczorem uzupełniane teorią w schronisku. W grupie z 1 instruktorem mogą być max 4 osoby.

Program Kursu

Kurs prowadzony zgodnie z zaleceniami PZA

W ramach zajęć praktycznych:
1. doskonalenie i uzupełnienie umiejętności technicznych (z kursu podstawowego):
hamowanie czekanem, asekuracja lotna i stanowiskowa, operacje linowe: zjazdy, poręczowanie, ćwiczenia lawinowe.
2. wejście na szczyt, przejście odcinka grani z zastosowaniem technik linowych (asekuracja lotna, stanowiskowa, podejście po poręczówce, zjazd na linie)
3. zajęcia lodowcowe: poruszanie się z asekuracja lotną po lodowcu, techniki ratownicze: wychodzenie i  wyciąganie partnera ze szczeliny, podchodzenie po linie
Opcjonalnie: wspinaczka po ściankach lodowych i mikstowych z asekuracją górną

W ramach zajęć teoretycznych:
taktyka działania w górach, biwakowanie
niebezpieczeństwa gór lodowcowych- techniki ratownicze stosowane w szczelinach
profilaktyka lawinowa-przypomnienie

kurs 2 stopnia zaawansowany termin/sezon 2024/25 cena podstawowa/zł

Poniżej info dotyczące wszystkich kursów

Vouchery

Vouchery: można wykupić dla kogoś kurs (szkolenie) w formie bonu upominkowego (voucher), bon jest ważny przez okres 1 roku od momentu wykupu, za voucher trzeba zapłacić pełną kwotę kursu, który się wybrało. Voucher (może być na nim konkretny tekst np. z życzeniami ) wysyłamy w formie elektronicznej(do wydruku) albo listownie. Voucher jest bezzwrotny.

Miejsce szkolenia, noclegi, dojazd, dojście do schroniska

Zimowe kursy turystyki wysokogórskiej  przeprowadzamy na Hali Gąsienicowej -teren daje świetne możliwości szkoleniowe zimą, możliwość wejścia na szczyty takie jak Świnica, Granaty, Kościelec, jest świetnym laboratorium do nauki poruszania się w rakach, z czekanem, jest miejscem mniej zagrożonym pod względem lawin od Morskiego Oka, dwa schroniska: Murowaniec i Betlejemka, które są na terenie Hali Gąsienicowej  zapewniają dobrą bazę noclegową

Mamy zarezerwowane miejsca noclegowe w Murowańcu (od dnia poprzedzającego rozpoczęcia kursu do ostatniego dnia kursu), noclegi są płatne częściowo (zaliczka) przed kursem (na konto) a reszta w chwili przyjazdu do schroniska w recepcji schroniska.

W Murowańcu: rezerwacje noclegów mamy w pokojach  6 osobowych, 5 osobowych albo 4 osobowych. Na miejscu jest pościel (opłata za okres pobytu-10zł), nie ma natomiast możliwości używania własnych kuchenek i samodzielnego gotowania, trzeba korzystać z restauracji schroniskowej, można dostać wrzątek i przyrządzić swój posiłek (bez gotowania)

Ceny noclegów (uzależnione są od wielkości pokoju i od terminu): w pokoju 6 osobowym: 100-115 zł za dobę od osoby, w pokoju 5 osobowym: 122 zł za dobę od osoby, w pokoju 4 osobowym: 105-122 zł za dobę od osoby.

Dojazd z Zakopanego do Kuźnic: samochodem do Ronda Kuźnickiego (tam trzeba zostawić samochód na parkingu) i dalej busem do Kuźnic albo z Zakopanego busem (sprzed dworca) do Kuźnic. Z Kuźnic szlakiem niebieskim albo żółtym  (ok.1,5 godz.) do schroniska na Hali Gąsienicoewj. Druga opcja dojazdu to: z Zakopanego do Brzezin(autobus albo samochód-jest parking koło wejścia na szlak) i dalej czarnym szlakiem (ok. 1.5-2 godz), podejście polecane w przypadku pogody wietrznej albo w trakcie intensywnego opadu.

 

Warunki zgłoszenia, rezerwacje

Żeby zapisać się na dany termin kursu należy zgłosić się mailowo lub telefonicznie i dokonać  opłaty rezerwacyjnej (bezzwrotnej (600 zł )
w tytule przelewu należy wpisać: zimowy kurs turystyki wysokogórskiej /termin kursu /nazwisko

Konto bankowe do wpłat:

 Climbermania-Paweł Kopta nr konta  76 1140 2004 0000 3502 6263 3719

dla przelewu z zagranicy: BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
IBAN: PL 76 1140 2004 0000 3502 6263 3719

 

Uwaga! do rezerwacji miejsca na dany termin potrzebna jest zaliczka na szkolenie + zaliczka noclegowa(do Murowańca).

W przypadku rezygnacji z danego terminu wpłacony zadatek na szkolenie może być przesunięty na inny termin (jeśli zostanie zmiana terminu zgłoszona najpóźniej na 3 tygodnie przed kursem), w przypadku całkowitej rezygnacji zadatek przepada. Zaliczka noclegowa do Murowańca jest bezzwrotna.

Ubezpieczenia:

Każdy uczestnik kursu musi mieć ubezpieczenie zdrowotne (NFZ lub europejskie dla osób mieszkających poza granicami Polski)

Osoby, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ powinny wykupić dodatkowo ubezpieczenie od kosztów leczenia w razie wypadku (KL)
Wiek:
Osoby niepełnoletnie:
na zimowy  kurs turystyki wysokogórskiej przyjmujemy osoby w wieku 16-18 lat w towarzystwie opiekuna(rodzica)
Uczestnictwo osoby nieletniej wymaga pisemnej zgody obojga opiekunów prawnych.
Osoby pełnoletnie: bez ograniczeń wiekowych
Wymogi zdrowotne:
do kursu może przystąpić osoba zdrowa, z dobrą kondycją turystyczną, bez poważnych schorzeń typu: choroby serca, padaczka, choroby psychiczne.
Niektóre schorzenia jak cukrzyca, czy przebyte kontuzje (np. kręgosłupa, kolana) wymagają zgłoszenia instruktorowi.
Osoby niepełnoletnie muszą mieć badania lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań do uprawiania sportu i turystyki górskiej
Osoby pełnoletnie (o ile nie chcą zrobić sobie przed kursem badań) muszą podpisać oświadczenie o dobrym stanie zdrowia
Każdy, kto przystępuje do kursu skałkowego powinien mieć dobrą kondycję psychofizyczną i brak lęku wysokości

Co zapewniamy w ramach kursu?

Szkolenie o uzgodnionym programie (możliwość modyfikacji w zależności od warunków pogodowych)
Kadra instruktorska-instruktor taternictwa albo alpinizmu PZA
Komplet sprzętu: raki, czekan, lina, uprząż, kask, zestaw lawinowy (detektor lawinowy, sonda, łopata) i inne akcesoria alpinistyczne.
Ubezpieczenie NNW na kwotę do 10 tys.zł
Rezerwacja noclegu w Murowańcu, na niektóre terminy również jest możliwość rezerwacji w Betlejemce
Materiały szkoleniowe  na miejscu, materiały i zdjęcia z kursu w formie elektronicznej
Świadectwo ukończenia kursu

Ekwipunek do zabrania, godziny przyjazdu na kurs i powrotu

Ekwipunek, który trzeba zabrać na kurs – należy mieć swoje buty (typu trekingowego lub alpinistycznego zimowego), plecak min. 40 litrów, górskie zimowe ubranie (kurtka nieprzemakalna, ciepły polar, czapka, rękawice 2 pary), stoptuty, gogle lub okulary lodowcowe, czołówka. Przydają się kijki, termos. Natomiast cały sprzęt techniczny, który jest używany w trakcie kursu jest na miejscu do dyspozycji kursanta

Przyjazd na kurs – należy przyjechać na miejsce do schroniska albo: rano do godz.9 w dniu rozpoczęcia kursu albo w przeddzień popołudniu
Wyjazd – zajęcia ostatniego dnia kończą się ok. godz.15, także można tego samego dnia zejść do Zakopanego