przewodnictwo-IVBV-alpy

Mont Blanc – najwyższy szczyt Alp i Europy. Najpopularniejsza droga wiedzie przez schronisko Gouter. Szczyt tą drogą jest możliwy do zdobycia dla bardzo sprawnego turysty bez doświadczenia alpejskiego i wspinaczkowego w towarzystwie przewodnika wysokogórskiego z uprawnieniami IVBV. Kondycja fizyczna musi być na wysokim poziomie i trzeba mieć możliwość pokonywania przewyższeń rzędu 1400-1800 metrów dziennie. Droga normalna ma trudności PD w skali alpejskiej. Prowadzi granią Gouter, wcześniej przechodząc przez schronisko Tete Rouse i Gouter. Przed atakiem szczytowym podczas obowiązkowej aklimatyzacji przechodzi się m.in. szkolenie z poruszania się w rakach i używania czekana.

Przykładowy i orientacyjny plan wyjazdu:

Przelot samolotem Ryanair Kraków-Mediolan, wynajęcie samochodu w Mediolanie i przejazd do miejscowości Pont w Parku Gran Paradiso w dolinie Aosty. Dojście do schroniska Vittorio Emanuele 2  ok 2 godzin i nocleg w schronisku. Wejście aklimatyzacyjne na Gran Paradiso (wierzchołek Madonna 4052m), zejście do Pont i przejazd do Courmayer – wjazd kolejką i nocleg w schronisku Torino (3375m). Działanie aklimatyzacyjne w tym rejonie i wieczorem zjazd kolejką do Courmayer i przejazd do Chamonix.
Akcja na Mont Blanc: wyjazd tramwajem do górnej stacji Le Nid d’Aigle (2380m) i dalej dojście do schroniska Tete Rouse (3165m). Atak szczytowy ze schroniska Tete Rouse na M.Blanc (4808m) i nocleg w schronisku Gouter (3815m).  Zejście na dół do kolejki  i do Chamonix
Nocleg w Chamonix i przejazd do Mediolanu na samolot. Całość około 7-8 dni na miejscu.
Koszty: obsługa przewodnicka: 7500zł od osoby +koszty : schroniska, kolejki, samolot, wynajem samochodu
Ilość uczestników 2 osoby.
Wymagane jest ubezpieczenie ważne w krajach europejskich KL z opcją akcji górskiej ratunkowej

Grossglockner – najwyższy szczyt Wysokich Taurów 3798 m i najwyższy szczyt Austrii.

Dwie najpopularniejsze drogi zdobycia szczytu to droga Normalna i droga granią Studl.
Drogą normalną wierzchołek może zdobyć każdy sprawny turysty bez doświadczenia alpejskiego i wspinaczkowego w towarzystwie przewodnika wysokogórskiego z uprawnieniami IVBV. Trzeba pokonywać przewyższenia ok 1000-1200m/dziennie. Trudności drogi normalnej w skali alpejskiej wycenia się na  PD czyli nieco trudno. Cześć drogi przebiega po lodowcu, ale główne trudności mają charakter skalny. W stromym żlebie prowadzącym do grani szczytowej miejscach trzeba używać czekana, a na grani szczytowej doświadczamy znacznej ekspozycji. Przy dobrej widoczności również pięknymi widokami.

Dla bardziej doświadczonych turystów można pokusić się o wejście na szczyt południowo-zachodnią granią tzw. Granią Studl. Trudności skalne tej drogi oscylują w granicach III+/IV. Pod tę drogę podchodzi się lodowcem pod skalną grań, którą na sam szczyt trzeba się wspinać po skale, czasem korzystając ze stalowych lin i klamer. Ten wariant jest bardziej eksponowany i trudniejszy od drogi normalnej, zejście ze szczytu odbywa się droga normalną. Maksymalnie 2 osoby na przewodnika.

Przykładowy plan wyjazdu:
dzień 1: Wyjazd z Krakowa rano (ok 3:00) dojazd do Kals am Grossglockner i podejście do schroniska Studlhutte 2802m. lub Lucknerhutte 2241m
dzień 2: atak szczytowy i powrót do schroniska Studlhutte lub Lucknerhutte 2241m.
dzień 3: powrót do Krakowa

Koszt :
grupa 2 osoby: 2500zł/os + koszty : schroniska, dojazd
(przy założeniu, że uczestnicy zabiorą z Polski przewodnika).

Termin: ustalamy indywidualnie