Szkoła wspinania Moniki Niedbalskiej i Pawła Kopty
Obozy i kursy skałkowe El Chorro Hiszpania, 
    zimowe kursy taternickie, kursy skałkowe jura krakowska, kursy wspinaczki górskiej Tatry - Dolomity

El Chorro – Hiszpania

El Chorro, rejon położony na południu Hiszpanii w Andaluzji to zimowa oaza wspinaczy z całego świata. I pod względem jakości skały, piękna krajobrazu i fantastycznego klimatu EL Chorro jest niepowtarzalne. Skały El Chorro leżą w masywie górskim Ardales, niedaleko od Malagi. Nie są to typowe skałki, krajobraz jest górski: ściany do kilkuset metrów, malowniczy kanion i mała wioska wciśnięta między skałami. El Chorro jest bardzo urozmaicone: pod względem formacji wspinaczkowych (przewieszenia ze stalaktytami, płyty, ściany pionowe z krawądkami) i pod względem długości dróg (najwięcej dróg 25-30m, coraz więcej pojawia się dróg 35-40m, są też krótkie, boulderowe, obok dróg jednowyciągowych są również drogi długie aż do 200-250m) i trudności (od IV do 8c, dużo dróg szóstkowych, siódemkowych). El Chorro jest rejonem cały czas silnie eksplorowanym, powstają tu nowe drogi i to zarówno trudne (głównie w przewieszeniach) jak też łatwe, przystosowane do potrzeb szkoleniowych.
Frontales-to największy i najwspanialszy sektor El Chorro ze słynną grotą Poema Roca. Znajdziemy tam niezwykle piękne, siłowe i trudne wspinaczki w efektownym przewieszeniu w grocie, jest to ulubione miejsce chyba wszystkich wspinaczy w El Chorro. Na Frontales drogi mają od 20 do 40m (warto mieć linę 70-80m), są też „big-walles”, 4-9 wyciagowe. Niektóre z tych dróg oferują wyciągi 7c czy 8a, ale są też łatwiejsze (np. bardzo popularna 5-wyciągowa droga Amtrax-6a). Wystawy ścian południowe, nawet w zimie może być gorąco.
Makinodromo to drugi super rejon w El Chorro: długi mur, ciągnący się wysoko na wzniesieniu (dosyć dalekie podejście ze wsi), drogi do 30-35m, w lekkim przewieszeniu, w litej, przepięknej skale. To tutaj jest słynna droga Lourd (8a), idąca przewieszonym, 30-metrowym kaloryferem.
Wielbicielom rajbungów i płyt poleca się sektor Los Cotos, wspinaczom początkującym i rekreacyjnym Escalerę Arabę(szczególnie podsektor Suiza). Na uwagę też zasługuje ściana Encantodos z lekko przewieszonymi trudnymi drogami o drobnej rzeźbie.

Jeden z niesamowitych kanionów w El Chorro
Niedaleko od El Chorro znajduje się kilka ciekawych ale małych rejonów wspinaczkowych takich jak Desplomilandia, Valle de Abdalajis, Turon, El Torcal. Można do nich wybrać się przy okazji będąc w Chorro, z tym, że trzeba mieć samochód.
 Desplomilandia; jest tam podobny typ wspinania jak na Makinodromo; przewieszenia, stalaktyty, dużo dróg 7a-7c, najtrudniejsze do 8a +. Ściany są płn. Więc można wspinać się w gorące dni podobno nawet latem.
Valle de Abdalajis: wspinanie płytowe i rysy, kilkadziesiąt łatwych dróg w przedziale od III do 6b+, szczególnie drogi prowadzące rysami są warte uwagi z racji tego, że rzadko występują takie formacje w skałach wapiennych.

Paweł Kopta wspina się w Grocie

Jak dojechać do El Chorro? Biorąc pod uwagę odległość (od Krakowa ok.3,5 tys.km) najszybciej samolotem(tanie linie Ryanair,Norwegian) do Malagi.  Z lotniska w Maladze trzeba dojechać metrem  na dworzec Maria Zembrano i stamtąd pociągiem do El Chorro. Druga możliwość dojazdu: z lotniska metrem do Alory i stamtąd albo: autobus albo taxi do El Chorro. Ten patent Alora + taxi jest dobry dla osób, które przyjeżdzają do Malagi późnym wieczorem i nie ma już pociągu z Malagi.

Noclegi: W El Chorro mamy aktualnie do wyboru; 2 kompleksy agroturystyczne(schronisko, camping, pokoje, domki): Finca La Campana i Olivier Branche i trzecie miejsce: Almona Chica(domki od 2 do 6 osobowe) Możemy też iść w okolice Makinodromo, czy Polvorina poszukać ustronnego gratisowego miejsca na biwak (okapy i domki pasterskie) Osoby, które przyjechały do El Chorro samochodem (najlepiej mieć busa) często nocują w tych samochodach; praktycznie można je zaparkować w wielu miejscach, nawet pod stacją kolejową.
Jedzenie i knajpy; W El Chorro mamy 2 małe sklepiki z podstawowymi artykułami spożywczymi. Na większe zakupy można jechać do Alory. Knajpy w El Chorro to bar Isabel na stacji kolejowej( można zjeść tu między innymi hiszpańską tortillę i oczywiście napić się piwa), restauracja Garganta w hotelu a dla posiadaczy samochodu dalej położone restauracje.
Przewodniki; W El Chorro jest sklep wspinaczkowy, w którym można kupić najnowszy  przewodnik. Można też ściągnąć przewodnik z internetu

Sprzęt: na drogi sportowe warto wziąć linę o długości 70-80m, 15 ekspresów, są też drogi wymagające własnej asekuracji, zdecydowanie najlepsze są w tym rejonie friendy, do zjazdów z wielowyciągów starcza lina pojedyncza 80m
Kiedy jechać do El Chorro?  zimą i wczesną wiosną (styczeń, luty, marzec) lub jesienią. W drugiej połowie stycznia i lutym temperatury dochodzą już do 20C ( a w słońcu może być wręcz gorąco), ale również może zdarzyć się brzydka pogoda z opadami. W Hiszpanii nawet na południu w Andaluzji są od czasu do czasu okresy gorszej pogody, ale generalnie jest to rejon do wspinaczki w okresie zimy. W El Chorro większość ścian ma wystawę południową i te nadają się do wspinania na zimę. Są natomiast rejony w kanionach(chłodne i wietrzne) i jest niedaleko od El Chorro Desplomilandia z północnymi ścianami i tam można wspinać się nawet w dni upalne.

topo El Chorro- 2 najsławniejsze sektory Poema Roca i Makinodromo