Rejony Andaluzji


Andaluzja - południowa prowincja Hiszpanii jest krajem górzystym. Nic dziwnego więc, że hiszpańscy wspinacze otworzyli tam aż około 60 skalnych rejonów wspinaczkowych. Ze względów klimatycznych większość nadaje się do wspinania wiosną i jesienią, sporo jest odpowiednich na zimę, ale są też rejony na lato, choć wiadomo, że kraina ta należy do najcieplejszych w Europie. I tak latem można się wspinać w San Bartolo, Cahoorros, Torcal de Antequera, Desplomilandii, El Chorro-Cańon, Cańon de Manilva czy Rio de la Venta. Rejony zimowe to oczywiście oprócz El Chorro takie skały jak Archidona, Lagos, Bujeo, czy Vados. W większosci natomiast optymalne warunki wspinaczkowe są w okresie wiosenno-jesiennym. Rejonów jest tyle, że można spędzić wiele sezonów w różnych porach roku. Które rejony są najbardziej godne polecenia? 
W pobliżu Malagi oprócz El Chorro popularna jest ARCHIDONA, znana z trudnych dróg i ogródka boulderowego. Rejon ten ma ok. 70 dróg wspinaczkowych, w tym jedną z najtrudniejszych dróg Hiszpanii URUJO (9a) autorstwa B. Fernandeza a także ok. 200 problemów boulderowych. Najlepsze warunki do wspinania są zimą i wiosną, ale można znaleźć miejsca do wspinania nawet latem. We wsi jest schronisko dla wspinaczy. Najbliższa miejscowość to Antequera.

 topo wspinaczkowe hiszpania andaluzja
Grota w Archidonie

Następny (największy po El Chorro rejon Andaluzji) to TORCAL de ANTEQUERA. Położony 12km od Antequery (w kierunku Villanueva de la Concepcion) w parku narodowym, ( w związku z tym są pewne restrykcje wobec wspinania; w niektórych rejonach jest zakaz spitowania). Skały wapienne niezwykle piękne i malowniczo położone, przypominające trochę piaskowce. Drogi w przewieszeniu i pionie, najwięcej w przedziale 6a-6c+ i 7a-7c+, średnio o długości 20 m. Są też drogi ekstremalne, jak słynna 8c+ ;Espańa con Mojave autorstwa Barnabe Fernandeza i również drogi kilku -wyciągowe do 150 m. Noclegi: można rozbić namiot w okolicy Antequery koło nieczynnego campingu no i oczywiście w mieście w hotelu. Najlepszy sezon: od maja do września.
Innym wiosenno-letnim rejonem jest CAŃON DE MANILVA w okolicy miejscowości Manilva, położony w chłodnym, wietrznym kanionie. Jest tam ok. 100 dróg, głównie w pionach, średnio o długości 20 m., można spać na dziko, ale nie w samym kanionie.
Następny rejon Malagi, gdzie można wspinać się od wiosny do jesieni jest położony niedaleko miejscowości Campillos - RIO DE LA VENTA. Znajdziemy tam ok. 60 dróg, głównie w przewieszeniu, ale też w pionach. Najwięcej jest dróg w przedziale 7a -7c+ Noclegi: można spać nad rzeką; Dojazd: z Campillos 11 km w kierunku Teby. Ściany wspinaczkowe znajdują się nad rzeką.
Rejon TURON znajduje się 6-8 km od miasta Ardales (dość blisko od El Chorro). Są tam 3 sektory (ok. 80 dróg) w przewieszeniu i płytach, 50 % dróg mieści się w przedziale od V do 6c+, sporo jest też dróg od 7a do 7c+. Najlepsze warunki do wspinania panują wiosną i jesienią. Noclegi: camping w Ardales, pod ścianami nie wolno biwakować. 
W sumie w okolicach Malagi mamy 19 rejonów wspinaczkowych. 
Okolice Granady to przede wszystkim dwa potężne rejony Cahorros i Loja. Rejonów jest 13, ale te inne są zdecydowanie mniejsze.
Największy rejon, liczący 300 dróg to CAHORROS, do wspinania wiosną i latem, z długimi drogami średnio 40 m., głównie w przedziale 6a-7c+. Rejon położony w pobliżu miejscowości Monachil ( 10 km od Granady) nad rzeką. Biwaki dozwolone nad rzeką. Skały niezwykle malownicze, znane ze swej skali lokalnej ( zaniżającej trudności) tak że dla amatorów łatwych zdobyczy rejon raczej nie polecany. Zastrzeżenia też budzi stan asekuracji: stare, przerdzewiałe spity.
LOJA to jeden z najciekawszych rejonów Andaluzji liczący ok. 120 dróg. Skała bardzo dobrej jakości w kolorach od czerwieni do szarości, generalnie przewieszenia, ze świetnym tarciem, rzeźbą naciekową (stalaktyty, kalafiory). Są taż sektory ze wspinaczką w pionie i w rysach. Ściany mają różną wystawę, także można wspinać się cały rok, najlepsze warunki są wiosną i jesienią, z tym, że jest zakaz wspinania w części skał od stycznia do maja. 50% dróg jest w przedziale od 7a-7c+. Rejon znajduje się koło miejscowości Loja- wyjeżdżamy z miasta koło stacji benzynowej drogą w prawo; ok. 5 km do skał. Można biwakować na dziko.

 przewodnik wspinaczkowy hiszpania andaluzja
widok na skały w Loja

LAGOS mały rejonik ale bardzo interesujący zwłaszcza dla dobrych wspinaczy, położony kilka kilometrów od miejscowości Lagos. Drogi wybitnie przewieszone, z okapami w żółtej skale ze stalaktytami. Jest tam ok. 40 dróg i ponad połowa o trudności 7a-7c+, a 35% to 8a i powyżej. Można biwakować na dziko. Najlepiej wspinać się w sezonie jesiennym, zimowym do wiosny. Okolice Sewilli 
CERRO DEL HIERRO rejon dla amatorów wspinaczek wielowyciągowych, ok. 90 dróg o długości 150-180 m w formacjach pionowych. Najlepsza pora to wiosna. Camping jest w Parku de Sierra Norte. Natomiast biwakowanie na dziko jest zabronione. 
Okolice Cadiz - króluje tu przepiękny, malowniczy SAN BARTOLO. Położony kilkanaście km od miejscowości Tarifa w pobliżu wsi Betis. Jest to miejsce niedaleko Gibraltaru i blisko morza, także mogą wiać tu silne wiatry, do wspinania najlepszy wiosną i latem. Rejon mało znany w Polsce, ale na pewno wart odwiedzenia, wyjątkowy jak na Andaluzję bo piaskowcowy. Znajdziemy tam ponad 200 dróg zróżnicowanych pod względem trudności. Camping blisko plaży, dziki biwak zabroniony. Dojazd z Tarifa ok. 25 km w kierunku Vejer. 
W okolicy Cordoby mamy duży rejon ZUHEROS. Jest tam ok. 200 dróg w przewieszeniu, dużo dróg w przedziale 6a -7c+; rejon głównie na wiosnę. Ściany wspinaczkowe ok. 2 km od wsi Zuheros, jest miejsce do biwakowania za wsią (z toaletami)

 hiszpania kursy wspinaczkowe

 

ADUR - szkoła wspinania Moniki Niedbalskiej i Pawła Kopty