PREDHORIE

 

topo wspinaczkowe słowacja predhorie topo po rejonach skalnych słowacja predhorie przewodnik wspinaczkowy słowacja predhorie

 kliknij na zdjęcie aby powiększyć

 

 Wapienny i wapienno-dolomitowy rejon, eksplorowany od 1995 roku,  położony w pięknej, górzystej dolinie w pobliżu miasteczka Prużina. Jest to miejsce, gdzie można się ponoć wspinać przez cały rok z racji łagodnego, miejscowego klimatu i położenia skał (na południowych i wschodnich stokach). Druga zaleta tych skał to świetnej jakości wapień, z bardzo dobrym tarciem i ciekawą rzeźbą. Jadąc z północy główną drogą na Bratysławę skręcamy w lewo na Dolny Lieskov, i dalej przez Prużinę dojeżdżamy do wioski Predhorie. Z końca drogi jezdnej wchodzimy do doliny i idąc w lewo ścieżką wzdłuż potoku około 20min. dojdziemy do mostku. Z prawej strony jest skała Podkova. Jeśli przejdziemy przez mostek i udamy się w lewo, to za moment na zboczu po lewej stronie zobaczymy kilka skał. To najbardziej popularne mury wspinaczkowe w Predhorie- sektor o nazwie Nad Bykmi. Zaraz nad drogą (bardzo blisko ścieżki), skała w nietypowym jak na te okolice brązowym kolorze i o nazwie Bronzova a najwyżej położona, z dość stromym podejściem z drogi głównej to Zlata. To długi mur, najciekawszy w tym rejonie, z szarym, szorstkim wapieniem, bogato urzeźbionym. Ściana o wystawie bardzo słonecznej, osłonięta najczęściej od wiatru nadaje się również zimą do wspinania. Ale w gorące, letnie dni może tu być za ciepło. Na Zlatej jest duże skupisko dróg (ponad 50) o trudnościach od 5 do 9+. Drogi są oczywiście kompletnie obite, trzeba mieć 10-15 ekspresów i najlepiej linę 60-70m. Wspinanie jest bardzo estetyczne, techniczne, w pionach lub miejscami w lekkim przewieszeniu.

topo słowacja predhorie 
wspinanie w sektorze Zlata na drodze Skore 2:1 VII+/VIII-

Zlata cieszy się dużą popularnością wśród Słowaków, podobnie jak Bronzova, dość mała skałka, z kilkunastoma drogami (przewaga szóstek). Inne skały w tej okolicy to: Piramida, Strieborna, gdzie jest zaledwie po kilka dróg i większa Podkova, oferująca kilkanaście dróg od IV do VIII. 
Drugi sektor Predhoria- Sokolie, położony około 1 godziny drogi od poprzedniego to pokaźne turnie wapieńcowo-dolomitowe, rozsiane na wschodnich stokach najwyższej góry w okolicy (Sokolie-1032m). Ze względu na solidne podejście rejon ten jest chyba mniej odwiedzany przez wspinaczy. Znajdziemy tam drogi nawet do 40 m wysokości i również możliwość wspinania przez cały rok. Dojdziemy tam skręcając koło mostku (koło skały Podkova) w prawo i idąc znakowanym szlakiem do leśnej chaty a dalej w prawo mocno w górę w stronę widocznych turni. Sektor Sokolie to sześć turni, na każdej jest od kilku do kilkunastu dróg wspinaczkowych. Cały rejon Predhorie jest opisany w I tomie słowackiego przewodnika Slovenske Skaly ( oba tomy są aktualnie dostępne na Słowacji). Zaraz za wsią Predhorie na początku ścieżki podejściowej w skały jest dzikie pole biwakowe (nad rzeczką). Blisko skał przed rozstajem ścieżek przy mostku jest źródełko z wodą pitną. W tej pięknej widokowo okolicy oprócz wspinaczy można spotkać w weekendy sporo turystów: jest to miejsce również dla nich bardzo atrakcyjne.

ADUR - szkoła wspinania Moniki Niedbalskiej i Pawła Kopty