Calanques-Luminy

 

topo wspinaczkowe francja calanques topo francja calanques przewodnik wspinaczkowy francja calanques
przewodnik wspinaczkowy francja calanques obozy wspinaczkowe zagraniczne kursy skałkowe zagraniczne

kliknij na zdjęcie aby powiększyć

 

Wielki, wapienny masyw Calanques leży we Francji nad samym morzem Śródziemnym, rozciąga się na długości około 15 km od Marsylii do Cassis. Wspinaczkowo jest wyjątkowo bogaty, składa się z 6 dużych rejonów: Marseilleveyre, Les Goudes, Sormiou, Morgiou, Luminy i Gardiol. W każdym z tych rejonów znajduje się przynajmniej po kilka sektorów, w całych Calanques jest około 2000 dróg. Jest to miejsce wyjątkowe, niezwykle lubiane i szanowane przez Francuzów ze względu na możliwość uprawiania różnych sportów: od wspinaczki sportowej i wielowyciągowej, poprzez sporty wodne aż po turystykę górską a również ze względu na niezwykłe piękno krajobrazu i walory klimatyczne. 
Jednym z najciekawszych jest rejon Luminy, znany z dużej ilości trudnych, sportowych dróg, prowadzących w przewieszeniach, w okapach. Ale jest tam również ogromna ilość dróg łatwych, są też drogi wielowyciągowe, o charakterze górskim, na ścianach powyżej 100m wysokości. O ile w innych rejonach Calanques przeważa biały i szary wapień z płytowymi formacjami to w Luminy spotkamy również skały o odcieniu brązowym, z bogatą rzeźbą w przewieszeniach. Wiadomo, że takie formacje przyciągają czołówkę wspinaczy sportowych, ponieważ dają możliwości robienia trudnych dróg: i właśnie sektory Paroi de Toits (ściana dachów) i Grotte de L’ours (grota niedźwiedzia) oferują drogi sportowe o trudnościach do 8c.
Paroi de Toits to niewątpliwie najciekawszy rejon Luminy, przewieszony mur dominujący nad Zatoką Sugiton.

topo wspinaczkowe francja calanques 
Paroi de Toits

Jest tam duże skupisko dróg: ponad 80 o trudnościach od 6a do 8b, o długości 30 aż do 40m, a zdarzają się też drogi dwuwyciągowe. Występuje tu charakterystyczna, brązowa, przewieszona skała o ciekawej rzeźbie, z soplami, koloryferami, dużymi ale często obłymi klamami. Wspinaczka jest atletyczna, często są dalekie sięgnięcia (strzały) albo pasaże po bardzo obłych chwytach (co bardzo męczy). Nie ma tu brzydkich dróg, wszystkie są wyjątkowej urody. Godne polecenia są np. takie drogi jak: Trawersee du desert 7c+, Cimitiere de elephantes 7c+, Avec vue de la mer 7c, La foire aux crispones 7b. Na murze można się wspinać w czasie deszczu, natomiast latem, z powodu dużego nasłonecznienia i małego przewiewu jest raczej mało przyjemnie. Dochodzimy do sektoru schodząc z parkingu w Luminy szlakiem w kierunku morza ok. 40 min. 
Drugi sektor, z najtrudniejszymi drogami Luminy to Grotte de L’ours. Na 26 dróg aż 13 to drogi od 8a do 8c. W prawej części jest prawie poziomy dach z bardzo siłowymi drogami. Grota ma wystawę płd- zach. I jest osłonięta przed wiatrem, świetnie spełnia rolę zimowej pakerni dla najlepszych łojantów. Do groty dochodzimy z parkingu w Luminy idąc w kierunku Candelle ok. 40 min.
Warto również polecić dość nowy rejon Oasis, położony nad grotą Lours w uroczym miejscu, jakby w ogródku. Skała jest tam przewieszona, z bardzo efektownymi drogami: 15 dróg o trudnościach od 6c do 8a, raczej po małych chwytach, z dużym nagromadzeniem trudności. Jest to również dobre miejsce na zimę. Skała jest ukryta w głębi doliny i nie jest ją łatwo znaleźć. Z parkingu idziemy na przeł. Sugiton, nastepnie w stronę Candelle w lewo, po minięciu Virage nie dochodząc do Groty Niedźwiedziej skręcamy w lewo w górę, około 50 min.
Aiguille de Sugiton- to bardzo popularny rejon, dla wspinaczy mniej zaawansowanych i amatorów wspinania w szarych płytach. Około 60 dróg, z przewagą łatwych szóstkowych. Drogi są obite, ściany mają wystawy zachodnie i płd.wsch. Dojście z parkingu w dół w kierunku morza i dalej w prawo w kierunku Morgiou, około 1 godz. 
Socle de la Candelle- wielki mur skalny, ściana o wysokości ponad 100m, drogi o różnej długości, od 20 do 130m. Około 80 dróg, głównie w atletycznych rysach, duży wybór trudności: od 5 do 7c+, na niektóre drogi trzeba brać kostki, można też spotkać stare spity czy stare haki, nie wzbudzające zaufania. Wystawa ściany płd i płd.zach. Dojście z parkingu w dół na przeł.Sugiton i w lewo na Candelle, około 1 godz.

przewodnik calanques francja 
Socle de la Candelle


La Concave- imponująco wyglądająca 120 metrowa ściana o wystawie zachodniej. Jest tam 10 dróg, a wśród nich 3 hakowe (jest nawet droga A4, którą robi się ponoć 2 dni). Podejście 1,5 godz. 
Candelle wysoko położona 120 metrowa ściana, wspinanie w pięknych płytach i rysach, głównie o trudnościach szóstkowych. 
Cathedrale- 40metrowe wspinaczki w rysach i płytach, z przewagą siódemkowych trudności. 
Pierres Tombees- skała o formacjach płytowych, położona nad plażą nudystów, w zatoce Sugiton. Wspinanie po małych chwytach na drogach do 40m, trudności od 6a do 7c. W lewej części wspinanie zabronione ze względu na możliwość zrzucania kamieni na plażę. 
Virage- najnowszy rejon, przewieszony mur o wystawie płd., oddalony o pół godziny od parkingu. Drogi krótkie, siłowe, formacje ciekawe, ale niestety jakość skały gorsza niż w innych sektorach (trochę krucho). 
Sprzęt, jaki trzeba mieć w Calanques; lina długa 60-70m, min.15 ekspresów, na niektóre drogi- zestaw kostek (w rejonie Candelle). 
Noclegi: nie ma oficjalnego campingu ani pensjonu w pobliżu, miejscowi dojeżdżają z Marsylii. Dla przyjezdnych: dzikie biwaki w skałach nad samym morzem. Camping (czyli rozstawianie namiotu) jest oficjalnie zabroniony, natomiast biwakować w skałach można. W praktyce jednak obozuje się pod namiotami, byle nie za blisko ścieżek. Nad morzem, w skałach nie ma pitnej wody, po wodę (najlepiej z dużą ilością baniaków) chodzi się na parking do Luminy (50 min.podejścia). Inne niedogodności to problemy z myciem, jeśli ktoś nie lubi kąpieli w morzu. A jednak, mnóstwo wspinaczy uważa ten rejon za jeden z najwspanialszych. 
Dojazd: samochodem z Marsylii do Luminy, tam trzeba zostawić samochód na parkingu i dalej na piechotę zejść w kierunku morza do Luminy. Można również dojechać do Marsylii masowymi środkami lokomocji i dalej autobusem miejskim nr 21 do Luminy. Zakupy robi się w supermarkecie Geant (kilka przystanków autobusowych z Luminy w kierunku Marsylii) 
Sezon wspinaczkowy: jesień i wiosna są optymalne, również zima, ale nie wszystkie rejony, w niektórych może mocno wiać, może też padać deszcz (na zimę nadają się Paroi de Toits, Oasis i grotte de L’ours)

 

ADUR - szkoła wspinania Moniki Niedbalskiej i Pawła Kopty