Szkoła wspinania Moniki Niedbalskiej i Pawła Kopty
Obozy i kursy skałkowe El Chorro Hiszpania, 
    zimowe kursy taternickie, kursy skałkowe jura krakowska, kursy wspinaczki górskiej Tatry - Dolomity

Przewodnictwo Wysoogórskie IVBV

 Sezon 2020

Przewodnictwo prowadzi Paweł Kopta przewodnik alpejski IVBV, instruktor alpinizmu PZA, ratownik TOPR

tel.+48 503 760 021,  pawel.kopta@gmail.com

 

Wejścia na tatrzańskie szczyty:

Gerlach:

Najwyższy szczyt Tatr (2655m n.p.m.) i całych Karpat, położony na Słowacji, w bocznej grani Tatr Wysokich. Masyw Gerlacha składa się z kilku wierzchołków.

W 1834 roku pierwszy raz na szczycie stanęli – podczas polowania na kozice, Johann Still, Martin Spitzkopf-Urban, Gelhof i jeszcze dwie nieznane osoby. Pierwszymi Polakami na szczycie byli ksiądz Józef Stolarczyk z przewodnikami Wojciechem Gąsienicą Kościelnym, Wojciechem Giewontem, Wojciechem Rojem i Szymonem Tatarem 22 września 1874 r.

PODSTAWOWE INFORMACJE

Całość trwa około 10 godzin.
Trudności na szlaku na Gerlach są porównywalne z Orlą Percią w Tatrach Polskich.
Wyjazd z Tatrzańskiej Polanki do Śląskiego Domu około godziny 5:30 rano, powrót do Tatrzańskiej Polanki około godziny 14-tej.
Dojazd do Tatrzańskiej Polanki z Zakopanego zajmuje 1,5 godziny następnie transportem słowackim wyjazd do schroniska Śląski Dom (Możemy umówić się w Tatrzańskiej Polance lub w schronisku Śląski Dom).
Ze schroniska (1670m n.p.m.) rozpoczynamy wyjście na Gerlach przez tzw. Wielicką Próbę (1980m n.p.m.) wejście na szczyt Gerlacha zajmuje ok 4 godzin.
Zejście przez Batyżowiecką Próbę do tzw. Magistrali, a następnie do schroniska Śląski Dom zajmuje około 3 1/2  godziny.
W gorszych warunkach pogodowych wychodzimy i schodzimy przez Batyżowiecką Próbę.
Zjazd ze schroniska do Tatrzańskiej Polanki.
Powrót do Zakopanego.

WARUNKI

Termin: do uzgodnienia – prosimy pisać na pawel.kopta@gmail.com lub  dzwonić pod tel. +48 503 760 021

Koszt: wejścia drogą normalną przez Wielicką Próbę w warunkach letnich (zejście przez Batyżowiecką Próbę): 1 osoba 1200 złotych, 2 osoby 1400 złotych, 3 osoby 1500 zł.
Koszt: wejścia drogą Martina od Litworowej Przełęczy (max. 2 osoby) (zejście przez Batyżowiecką Próbę):  1600 złotych
Koszt wejścia w warunkach zimowych przez Batyżowiecką Próbę (max. 2 osoby): 1500 złotych

Podany koszt zawiera:
Opiekę przewodnika wysokogórskiego z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV.
Użyczenie całego niezbędnego sprzętu technicznego (kask, uprząż itp.)
W przypadku wyjść gdy występuje zagrożenie lawinowe sprzęt lawinowy (łopata, sonda, detektor)

POZIOM TRUDNOŚCI

Trudności wejścia na Gerlach są porównywalne z Orlą Percią w Tatrach Polskich. Jest ich dość spore nagromadzenie, jest mniej ubezpieczeń i więcej ekspozycji, ale każda w miarę sprawna osoba da sobie radę. Ze względu na charakter terenu przez całą drogę poruszamy się związani liną. W ramach przygotowania polecamy przejście przynajmniej jednego z odcinków Orlej Perci.

Uwagi:
Uczestnicy muszą mieć odpowiednią odzież i buty podejściowe, górskie lub trekkingowe oraz plecak ok. 30 litrów pojemności – ale w miarę możliwości nie większy 🙂
Podany koszt nie zawiera dojazdu do Śląskiego Domu z Tatrzańskiej Polanki (koszt dojazdu w sezonie letnim to 6 euro za osobę).

Lodowy Szczyt:

Lodowy Szczyt to trzeci pod względem wysokości szczyt w Koronie Tatr (wys.2628 m n.p.m)> Jest najwyższym szczytem w grani głównej Tatr, bo zarówno Gerlach, jak i Łomnica leżą w graniach bocznych.
Lodowy Szczyt jest silnie rozczłonkowany i opada graniami do Doliny Jaworowej rozdzielając wiszące dolinki: Dolinę Zadnią Jaworową , Dolinę Suchą Jaworową i Dolinę Śnieżną. Południowo-wschodnie ściany masywu górują nad Doliną Małej Zimnej Wody. Masyw oddzielony jest od Małego Lodowego Szczytu Lodową Przełęczą, a od szczytu Baranie Rogi – Śnieżną Przełęczą o wysokości 2341 m n.p.m.
Nazwa szczytu najprawdopodobniej związana jest z polami długo utrzymującego się lodu i śniegu.
Pierwsze znane wejście na szczyt John Ball z towarzyszami, 31 sierpnia 1843 roku. Pierwsze zimowe wejście Theodor Wundt i przewodnik Jokob Horway 28 grudnia 1891 roku, czyli zaledwie tydzień po ich pierwszym w historii zimowym wejściu na Łomnicę.
Pierwsze polskie wejście ks. Józef Stolarczyk z przewodnikami 17 września 1867 r.

Całość trwa około 12 godzin.
Dojazd z Zakopanego do Starego Smokowca zajmuje ok 1,5 godz.  Z Zakopanego wyruszamy w kierunku Starego Smokowca, następnie wyjeżdżamy na Hrebieniok i idziemy Doliną Małej Zimnej Wody do Chaty Teryego (ok. 2 godz.) następnie Doliną Pięciu Stawów Spiskich w kierunku Śnieżnego Szczytu i przez Lodowy Zwornik i słynnego konia granią na szczyt Lodowego  (ok. 3 godz) . Schodzimy tą samą drogą i wracamy do Zakopanego.

Trudności wejścia na Lodowy normalną drogą są nieznacznie wyższe niż Orla Perć w Tatrach Polskich, ale fragmenty są mocno eksponowane, a cała wycieczka wymagająca kondycyjnie. W ramach przygotowania polecamy przejście przynajmniej jednego z odcinków Orlej Perci.

 

Termin: do uzgodnienia

kontakt: pawel.kopta@gmail.com ; tel. +48 503760021

Koszt:

1 osoba 1300 zł, 2 osoby 1400 zł, 3 osoby 1500 zł

koszty w warunkach zimowych: 1 osoba 1300 zł, 2 osoby 1500 zł

Podany koszt zawiera:
opiekę przewodnika wysokogórskiego z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV
użyczenie całego niezbędnego sprzętu technicznego (kask, uprząż itp.) ew. sprzętu lawinowego.

Uwagi:
Uczestnicy muszą mieć odpowiednią odzież i buty górskie lub trekkingowe oraz plecak.
Podany koszt zakłada zabranie przewodnika z Zakopanego samochodem uczestników.
Podany koszt nie zawiera zezwolenia na wjazd zamkniętą drogą na Hrebieniok.

Mnich

Mnich (słow. Mních, niem. Mönch, węg. Barát) – szczyt o wysokości 2068 m w polskich Tatrach Wysokich, w Dolinie Rybiego Potoku, powyżej południowo-zachodniego brzegu Morskiego Oka, znad którego wyrasta 675-metrowej wysokości sylwetką. Obok Mięguszowieckich Szczytów stanowi drugi charakterystyczny element otoczenia tego jeziora.

Słynna północno-wschodnia ściana turni, którą prowadzą jedne z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Tatrach, opada prawie pionowo 260 m. Najłatwiejsza (choć też wspinaczkowa) droga „przez płytę” wiedzie od zachodu.

Plan wycieczki wygląda następująco – w miarę wczesny start z Zakopanego (około 6:00 ). dojazd na parking przy polanie Włosienica (1,5 km od schroniska w Morskim Oku), podejście na Plecy Mnichowe i Wyżnią Mnichową Przełączkę. Tam przebieramy się w uprzęże i wiążemy lina aby z asekuracją wspiąć się na Górne Półki. Z Górnych Półek do pokonania pozostaje już tylko kopuła szczytowa, gdzie napotykamy największe trudności i ekspozycję. Innymi słowy – robi się fajnie. 🙂 Na szczycie jest niewiele miejsca, ale wystarcza go na kilka osób i zrobienie zdjęcia. Zejście wiąże się z emocjami, bo ze szczyt na Górne Półki i z Górnych Półek na Wyżnią Mnichową przełączkę zjeżdżamy na linie, tzn. przewodnik opuszcza uczestników wycieczki i później sam do nich zjeżdża.

Trudności wejścia na Mnicha są wyższe, niż jakichkolwiek znakowanych szlaków a Tatrach, ale jest ich niewiele, więc nie ma presji czasu i cała wycieczka doskonale sprawdza się jako pierwsza poza szlakowa eskapada.

WARUNKI

Termin: do uzgodnienia

kontakt: pawel.kopta@gmail.com ; tel. +48 503760021

Koszt:  1200 PLN

Przy zakupie wejścia jako prezentu wystawiamy dla osoby obdarowanej imienny voucher „Prezent – wejście na Mnicha”

Podany koszt zawiera:
Opiekę przewodnika wysokogórskiego z międzynarodowymi uprawnieniami IVBV.
Użyczenie całego niezbędnego sprzętu technicznego (kask, uprząż itp.). ew. sprzętu lawinowego

Uwagi:
Uczestnicy muszą mieć odpowiednią odzież i buty górskie lub trekkingowe oraz plecak. Podany koszt zakłada zabranie przewodnika z Zakopanego samochodem uczestników, ale jest możliwość skorzystania z samochodu przewodnika i pokrycia kosztów. Podany koszt nie zawiera kosztu zezwolenia na wjazd zamkniętą drogą do Polany Włosienica.

 Łomnica,

Mięguszowiecki Szczyt Wyżni,

Żabi Koń,

Żabia Lalka,

i wiele innych.

Tatrzańskie Granie: Grań Kościelców, Grań Mięguszy., Grań Wideł

Wspinaczki tatrzańskie i alpejskie:

droga Motyki na Zamarłej Turni V, droga Orłowskiego na Mnichu V, Międzymiastowa na Michu VI+, Sprężyna na Mnichu VII-, droga Stanisławskiego na Kościelcu V, droga Birkenmajera V+ na zachodniej ścianie Łomnicy, i wiele innych.

Alpejskie szczyty:

Grossglockner, Mont Blanc, Duforspitze i wiele innych

Skitury, Freeride

Przewodnictwo prowadzi Paweł Kopta – przewodnik IVBV

kontakt: tel. 503760021, e-mail; paweł.kopta@gmail.com

Cena i ilość uczestników uzależniona jest od celu (długość, trudność), np. Gerlach 1500zł – 3 osoby, Mnich 1200zł –  3 osoby, Grań Wideł 1600zł – 2 osoby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA