Szkoła wspinania Moniki Niedbalskiej i Pawła Kopty
Obozy i kursy skałkowe El Chorro Hiszpania, 
    zimowe kursy taternickie, kursy skałkowe jura krakowska, kursy wspinaczki górskiej Tatry - Dolomity

Kursy skałkowe w Polsce

Szkoła organizuje kursy skałkowe przygotowujące do wspinaczki skałkowej sportowej i kursy przygotowujące do dalszego szkolenia górskiego. Szkolenia nasze są realizowane w oparciu o program Polskiego Związku Alpinizmu)

1. kurs skałkowy 4 dniowy na drogach ubezpieczonych (dla osób początkujących)

2. kurs skałkowy 4 dniowy na drogach z własną asekuracją (kurs zaawansowany)

3. pełny kurs skałkowy 6 dniowy (drogi ubezpieczone, asekuracja własna, wielowyciągi) (dla osób początkujących)

4. kurs 2 dniowy na drogach wielowyciągowych nowość! (zaawansowany)

 

 

OPIS KURSÓW

kurs podstawowy 4 dniowy  na drogach ubezpieczonych

Dla osób początkujących, zaczynających przygodę ze wspinaniem, zainteresowanych  wspinaczką skałkową sportową 1 wyciągową bez elementów górskich. Kurs uczy  wspinania na drogach 1-wyciągowych wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne.
Nauka obejmuje technikę poruszania się w skale, prowadzenie drogi: asekurację z wykorzystaniem punktów umieszczonych na stałe w ścianach, przewiązywanie się na górnym stanowisku, asekurację partnera z użyciem różnych przyrządów, zjazdy, zakładanie wędki, wspinanie w zespole-asekuracją z górnego stanowiska.
Poza szkoleniem na naturalnych formacjach skalnych kursanci mogą zapoznać się ze wspinaniem na sztucznej ścianie(1 dzień opcjonalnie).
Oprócz praktyki są poruszane zagadnienia teoretyczne.

W grupie (1 instruktor) mogą być 4 osoby.
Kurs jest przeznaczony dla osób  początkujących i dla osób, które już wspinają się na sztucznych ścianach i sporadycznie w skałach, nie przygotowuje natomiast do kursu taternickiego.

Kurs 2 dniowy na drogach wielowyciągowych ubezpieczonych nowość! 

Jest to szkolenie uzupełniające np. po kursie 4 dniowym na drogach ubezpieczonych lub dla osób, które wspinają się w skałkach ale tylko na drogach 1 wyciągowych, przygotowuje do wspinaczki sportowej skałkowej ale na formacjach wyższych- kilkuwyciągowych np. w Paklenicy, Todrze itd. Kurs jest prowadzony w skałkach podkrakowskich. W programie wspinaczka na drogach kilkuwyciągowych, asekuracja z górnego stanowiska, zmiany prowadzenia, zjazdy ze stanowiskami pośrednimi, sytuacje awaryjne.

Kurs przeznaczony jest dla osób, które prowadzą drogi skałkowe ubezpieczone o trudnościach min.IV, kurs nie przygotowuje do kursu taternickiego

Kurs 4 dniowy na drogach z własną asekuracją

Dla osób, które znają podstawy wspinaczki skałkowej na drogach ubezpieczonych i chcą przygotować się do wspinaczki tradycyjnej, górskiej, np. przystąpić do szkolenia taternickiego. Szkolenie obejmuje wspinaczkę na drogach 1 wyciągowych i kilkuwyciagowych
Kurs przeznaczony jest dla osób, które np. ukończyły wcześniej kurs skałkowy podstawowy 4 dniowy ewentualnie dla osób, które wspinają się samodzielnie w skałkach i udokumentują swoje umiejętności(wykaz przejść i umiejętności)-wymagany poziom -prowadzenie dróg o trudnościach min.IV
W programie jest;

1. prowadzenie dróg z asekuracją własną: zakładaniem własnych przelotów, stanowisk asekuracyjnych, zjazdowych.
2. wspinaczka na drogach skałkowych kilkuwyciągowych: asekuracja z górnego stanowiska, zmiana prowadzenia, zjazdy z pośrednimi stanowiskami.
3. sytuacje awaryjne z którymi można się spotkać w ścianie: wycof, podchodzenie na linie, opuszczanie, podciąganie na linie partnera, odczytywanie schematów dróg.
Po ukończeniu kursu osoby, które spełniają wymagania programowe PZA dostają świadectwo kwalifikujące na kurs taternicki.
W grupie (1 instruktor) mogą być max 4 osoby.

pełny 6-dniowy kurs skałkowy:

Dla osób początkujących. Daje podstawy do samodzielnej  wspinaczki skałkowej i przygotowuje do dalszego szkolenia w górach. Nauka obejmuje technikę wspinania, asekurację, zjazdy, samodzielną wspinaczkę na drogach ubezpieczonych punktami asekuracyjnymi jak również na drogach, gdzie trzeba założyć własną asekurację. Jest również wspinanie na drogach kilkuwyciągowych.
W związku z tym, że kurs skałkowy przygotowuje do szkolenia w górach, są tu też elementy autoratownictwa. Oprócz wspinania na kursie jest teoria. Porusza się takie zagadnienia jak; asekuracja, sprzęt wspinaczkowy, style wspinaczki klasycznej, współczesne trendy w alpinizmie, trening wspinaczkowy, skale trudności.
Zajęcia trwają ok. 7 godz. w terenie dziennie(praktyka i teoria), obejmują 6 dni zajęć w skałkach  albo 1 dzień na sztucznej ścianie i 5 dni w skałach.

W grupie (1 instruktor) mogą być max 4 osoby.
Po tym kursie absolwenci osoby, którzy spełniają wymagania programowe określone przez PZA -(prowadzenie dróg o trudnościach min.IV również na własnej asekuracji) dostają świadectwo kwalifikujące na kurs taternicki.

 

Szkolenia indywidualne (vip), doszkalające

Możemy umówić się na indywidualny program szkolenia np. zajęcia z techniki wspinania, autoratownictwa, asekuracji własnej, wielowyciągów. Termin, czas szkolenia i zakres tematyczny do ustalenia z klientem, ilość osób od 1 do 4 w grupie.

Szkolenia vip-kursy prowadzone dla 1 lub max 2 osób w grupie, terminy do uzgodnienia

Na okres szkolenia skałkowego zapewniamy:

 komplet atestowanego sprzętu wspinaczkowego + buty wspinaczkowe
– materiały szkoleniowe: przewodniki, podręczniki
– ubezpieczenie NNW (do kwoty 5 tys.zł)
– zniżki za zgłoszenia grupowe, dla młodzieży, dla osób, które wcześniej szkoliły się w Adur
– kadra; instruktorzy  Polskiego Związku Alpinizmu

Dajemy możliwość:

transport samochodem (gratis): w trakcie kursu kursanci jeżdżą na zajęcia w skały samochodem z instruktorem(Bolechowice-skały), osoby niezmotoryzowane przyjeżdżające na kurs w sobotę rano do Krakowa(pociąg/autobus) mogą umówić się z instruktorem na podwiezienie z Zabierzowa(z Krakowa do Zabierzowa jest szybki transport pociągiem) do kwatery (Bolechowice)
rezerwacja miejsc noclegowych w kwaterach w Bolechowicach

Po zakończeniu kursu absolwenci dostają:

– świadectwa ukończenia kursu
-zdjęcia w formie elektronicznej