Szkoła wspinania Moniki Niedbalskiej i Pawła Kopty
Obozy i kursy skałkowe El Chorro Hiszpania, 
    zimowe kursy taternickie, kursy skałkowe jura krakowska, kursy wspinaczki górskiej Tatry - Dolomity

Kursy skałkowe w Polsce

Szkoła organizuje kursy skałkowe przygotowujące do wspinaczki skałkowej sportowej(na drogach ubezpieczonych) i kursy przygotowujące do dalszego szkolenia górskiego. Szkolenia nasze są realizowane w oparciu o program Polskiego Związku Alpinizmu)

1. kurs skałkowy 4 dniowy na drogach ubezpieczonych

2. pełny kurs skałkowy 6 dniowy (drogi ubezpieczone, asekuracja własna, wielowyciągi)

3. pełny kurs skałkowy rozszerzony podzielony na 2 bloki tematyczne (2 x 4 dni) nowość!

1 etap-kurs  4 dniowy na drogach ubezpieczonych
 2 etap-kurs 4 dniowy na drogach  na drogach z asekuracją własną i wielowyciągach
 

OPIS KURSÓW

kurs podstawowy 4 dniowy  na drogach ubezpieczonych

Dla osób początkujących, zaczynających przygodę ze wspinaniem, zainteresowanych  wspinaczką skałkową sportową 1 wyciągową bez elementów górskich. Kurs uczy  wspinania na drogach 1-wyciągowych wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne.
Nauka obejmuje technikę poruszania się w skale, prowadzenie drogi: asekurację z wykorzystaniem punktów umieszczonych na stałe w ścianach, przewiązywanie się na górnym stanowisku, asekurację partnera z użyciem różnych przyrządów, zjazdy, zakładanie wędki, wspinanie w zespole-asekuracją z górnego stanowiska.
Poza szkoleniem na naturalnych formacjach skalnych kursanci mogą zapoznać się ze wspinaniem na sztucznej ścianie(1 dzień opcjonalnie).
Oprócz praktyki są poruszane zagadnienia teoretyczne.

W grupie (1 instruktor) mogą być 4 osoby.
Kurs jest przeznaczony dla osób  początkujących i dla osób, które już wspinają się na sztucznych ścianach i sporadycznie w skałach, nie przygotowuje natomiast do kursu taternickiego.

pełny 6-dniowy kurs skałkowy:

Daje podstawy do samodzielnej  wspinaczki skałkowej i przygotowuje do dalszego szkolenia w górach. Nauka obejmuje technikę wspinania, asekurację, zjazdy, samodzielną wspinaczkę na drogach ubezpieczonych punktami asekuracyjnymi jak również na drogach, gdzie trzeba założyć własną asekurację. Jest również wspinanie na drogach kilkuwyciągowych.
W związku z tym, że kurs skałkowy przygotowuje do szkolenia w górach, są tu też elementy autoratownictwa. Oprócz wspinania na kursie jest teoria. Porusza się takie zagadnienia jak; asekuracja, sprzęt wspinaczkowy, style wspinaczki klasycznej, współczesne trendy w alpinizmie, trening wspinaczkowy, skale trudności.
Zajęcia trwają ok. 7 godz. w terenie dziennie(praktyka i teoria), obejmują 6 dni zajęć w skałkach  albo 1 dzień na sztucznej ścianie i 5 dni w skałach.

W grupie (1 instruktor) mogą być max 4 osoby.
Po tym kursie absolwenci osoby, którzy spełniają wymagania programowe określone przez PZA -(prowadzenie dróg o trudnościach min.IV również na własnej asekuracji) dostają świadectwo kwalifikujące na kurs taternicki.
Jest to kurs  dość intensywny, przygotowujący do szkolenia w górach, idealny dla osób, które wspinały się już wcześniej na sztucznej ścianie albo sporadycznie w skałach i którym zależy na dalszym szkoleniu górskim ale mogą do niego również przystąpić osoby całkiem początkujące.

 

  pełny kurs skałkowy rozszerzony (2 x 4 dni) podzielony na bloki tematyczne(2 – etapowy):

Pozwala na dokładniejsze i spokojniejsze zapoznanie się z materiałem pełnego 6 dniowego kursu, daje dobre przygotowanie pod kurs taternicki, można 2 etapy zrobić w ciągu(z 1 dniem przerwy na odpoczynek między 1-szym a 2-gim etapem), albo osobno w różnych terminach)

1 etap: kurs skałkowy  4 dniowy na drogach ubezpieczonych

Dla osób początkujących, uczy  wspinania na drogach wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne.
Nauka obejmuje technikę poruszania się w skale, prowadzenie drogi: asekurację z wykorzystaniem punktów umieszczonych na stałe w ścianach, przewiązywanie się na górnym stanowisku, asekurację partnera z użyciem różnych przyrządów, zjazdy, zakładanie wędki, wspinanie w zespole-asekuracją z górnego stanowiska.
Wspinaczki odbywają się w skałkach  na drogach 1-wyciągowych,
Poza szkoleniem na naturalnych formacjach skalnych kursanci mogą zapoznać się ze wspinaniem na sztucznej ścianie(1 dzień opcjonalnie).
Oprócz praktyki są poruszane zagadnienia teoretyczne.

W grupie (1 instruktor) mogą być 4 osoby.
Kurs jest przeznaczony dla osób  początkujących i dla osób, które już wspinają się na sztucznych ścianach i sporadycznie w skałach, nie przygotowuje natomiast do kursu taternickiego. Żeby przystąpić do kursu taternickiego potrzebna jest 2 część: kurs na własnej i wielowyciągach

2 etap: kurs skałkowy 4 dniowy   na drogach z asekuracją własną i wielowyciągach.

Dla osób, które znają podstawy wspinaczki skałkowej na drogach ubezpieczonych i chcą przygotować się do wspinaczki tradycyjnej, górskiej, np. przystąpić do szkolenia taternickiego.

Kurs przeznaczony jest dla osób, które ukończyły kurs skałkowy podstawowy 4 dniowy (można to robić w ciągu po kursie 4 dniowym na drogach ubezpieczonych jako przedłużenie szkolenia albo osobno) ewentualnie wspinają się samodzielnie w skałkach i udokumentują swoje umiejętności(wykaz przejść i umiejętności)

W programie jest:

1.  wspinaczka na drogach skałkowych kilkuwyciągowych: asekuracja z górnego stanowiska, zmiana prowadzenia, zjazdy z pośrednimi stanowiskami.
2. prowadzenie dróg z asekuracją własną:zakładaniem własnych przelotów,  stanowisk asekuracyjnych, zjazdowych.
3. sytuacje awaryjne z którymi można się spotkać w ścianie: wycof, podchodzenie na linie, opuszczanie, podciąganie na linie partnera, odczytywanie schematów dróg.

Po ukończeniu kursu osoby, które spełniają wymagania programowe PZA dostają świadectwo kwalifikujące na  kurs taternicki.

W grupie (1 instruktor) mogą być max 4 osoby.

Kurs skałkowy + szkolenie wysokościowe 2 dni

Kurs skałkowy można uzupełnić 2 dniowym szkoleniem do prac wysokościowych, szczegóły są na stronie w zakładce: kursy wysokościowe

Na okres szkolenia skałkowego zapewniamy:

 komplet atestowanego sprzętu wspinaczkowego + buty wspinaczkowe
– materiały szkoleniowe: przewodniki, podręczniki
– ubezpieczenie NNW (do kwoty 5 tys.zł)
– zniżki za zgłoszenia grupowe, dla młodzieży, dla osób, które wcześniej szkoliły się w Adur
– kadra; instruktorzy  Polskiego Związku Alpinizmu

Dajemy możliwość:

transport samochodem (gratis): w trakcie kursu kursanci jeżdżą na zajęcia w skały samochodem z instruktorem(Bolechowice-skały), osoby niezmotoryzowane przyjeżdżające na kurs w sobotę rano do Krakowa(pociąg/autobus) mogą umówić się z instruktorem na podwiezienie z Krakowa do kwatery (Bolechowice)
rezerwacja miejsc noclegowych w kwaterach w Bolechowicach

Po zakończeniu kursu absolwenci dostają:

– świadectwa ukończenia kursu
– zdjęcia z kursu w formie elektronicznej